Obyvatelé severozápadního Londýna s hrůzou sledovali, co se děje v jednom z bytových domů. Dům zachvátily plameny. Několik lidí bohužel uhořelo, ale přesný počet mrtvý zatím není znám, protože hasiči dál likvidují požár a ještě nestačili hořící trosky kompletně prohledat. V londýnských nemocnicích leží těžce zranění obyvatelé domu a také není jisté, kolik z nich svoji zřejmě nejhorší událost v životě přežije.
Komentátor žijící na Ostravsku Petr Sedláček si na sociální síti Facebook položil otázku, kdy prožijeme podobnou hrůzu i v Česku.
„Jsem zvědav, kdy začnou paneláky hořet i u nás – zatím, s podivem, se nestal žádný větší průser. Ve velké většině původní elektroinstalace a plyn, s výtahy je to taky všelijaké. Plastová okna hoří prima a po dosažení vyšších teplot i polystyren připlácnutý zvenku na panelech – při jeho hoření vzniká fosgen a difosgen – to ‚moudrému lidu‘ asi nic moc neříká, ale spolehlivě to zabíjí – stejně tak jako hořící lina na chodbách, panelák je kvalitní pastička,“ napsal Sedláček.
Když koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL prosadila zákaz kouření v restauracích i barech, fakticky tím prý zvýšila riziko podobného požáru v Česku, protože lidé budou kouřit doma, a když někdo špatně típne cigaretu, může být zle.
Česká televize k tématu dodává, že bytový dům prošel mezi lety 2014 až 2016 rekonstrukcí a lidé si stěžovali, že rekonstrukce nebyla provedena právě pečlivě. Údajně mělo docházet i k porušování stavebních předpisů. Firma, která rekonstrukci dnes hořícího domu prováděla, však jakákoli pochybení odmítá.
V domě hořelo od druhého patra až po patro čtyřiadvacáté.
![](/Content/Img/content-lock.png)
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp