Více než stovka zájemců se zúčastnila neformální besedy a komentované prohlídky areálu, kdy byl poprvé pro veřejnost otevřen i tzv. druhý depot, tedy skladiště sovětských raket, o kterém nevěděli ani tehdejší vrcholní českoslovenští představitelé.
„Druhý depot je připravován pro další výstavu,“ uvedl zakladatel muzea a předseda správní rady Nadace železné opony, která objekt provozuje a spravuje, Václav Vítovec. „Naše vize je, že tady uvidí zájemci mikrosvět a naproti makrosvět. A výstava bude mít název Od atomu k muzeu. Jedna část bude ukazovat téma Člověk a energie, protože bez energie není civilizace. Druhá část bude Začátky kosmonautiky, třetí část pak Pohled do vesmíru. A další část bude také klíčová, a to jestli jsme ve vesmíru sami. Tedy jestli ty UFO, o kterých se dnes mluví víc a více, nejsou pravdou,“ odtajnil brzké plány Vítovec.
„Je třeba vědět, co se dělo, aby nebyly další studené války,“ doplnil jej v úvodu Gary. „ Bohužel, ta nová studená válka, 2.0 je tady. Je třeba si přát, aby díky společnému úsilí už nikdy nebyla studená válka.“ Vítovec poté ohlásil, že ATOMMUZEUM bude v příštích dvaceti letech usilovat o Nobelovu cenu míru.
Silný příběh, jenž je stále aktuální
Poté americký host promluvil o incidentu s letadlem U2 1. 5. 1960.
„Otec se narodil 17. srpna 1929 a byl jako jedno z pěti dětí v hornické oblasti ve Virginii. Byl švec a opravoval boty havířům. A také pálil alkohol, aby si vydělal peníze. V roce 1940 poprvé vzlétl letadlem a řekl své sestře, že své srdce nechal nahoře v oblacích. Od mladého věku chtěl být pilotem. Byl první z rodiny, který šel na univerzitu. V roce 1950 ji dokončil, zapsal se do amerického letectva a podstoupil výcvik pilota. Létal s letadlem F84, to bylo jedno z prvních amerických bojových letadel. V roce 1956 jej najala CIA ,aby létal s průzkumnými letadly U2. Jejich program v padesátých letech byl přísně utajovaný.“
Gary starší byl vycvičen, aby létal s letadlem U2 v oblasti Area 51, což je nejvíce utajovaná vojenská základna v USA. Pak odjel na americkou základnu Incirlik do Turecka. Začal létat s letadlem U2 ve výšce 23 kilometrů přes území tehdejšího Sovětského svazu, Číny, Pákistánu, Indie, země východní Evropy včetně Československa. „Po čtyřech úspěšných letech byl sestřelen ruskou raketou SA2. Celkem Sověti vystřelili na jeho letadlo osm raket a jedna explodovala za ocasem jeho letadla. Ocas letadla se odlomil, letadlo se naklonilo dopředu, křídla se odlomila, motory se obrátily a rotovaly směrem k zemi. Otec nepoužil vystřelovací mechanismus. Kdyby to udělal, přišel by o nohy. Místo toho vylezl z kabiny, otevřel její kryt, sundal si výstroj a katapultoval se z letadla. Stále byl ale s ním spojen jedním z kabelů. Byl tedy půl těla venku a půl těla v kokpitu. Nic neviděl, protože kryt obličeje byl zamrzlý. Podařilo se mu utrhnout hadici se vzduchem, odpadl od letadla a jeho padák se pak automaticky otevřel. A i s ním spadl na zem,“ vyprávěl jeho syn v přítmí atomového bunkru.
Fake news i v šedesátkách
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Václav Fiala