Zlobím se na generála Petra Pavla. Legendární novinář Jan Petránek to mezi lidmi rozjel na téma Rusko i „bývalý přítel Václav Havel“

20.04.2016 9:20 | Zprávy

REPORTÁŽ „Zakladatel Turecka Atatürk by se v hrobě obracel nad nynější Erdoganovou politikou. A proč nás straší pořád Ruskem, které je ekonomicky vyčerpané a má co dělat samo se sebou?“ zaznělo na besedě v ostravském Knihcentru od publicisty a dlouholetého zahraničního zpravodaje Jana Petránka, nositele řady novinářských cen. V průběhu přednášky o evropské i světové politice si zkušený korespondent, který pobýval léta v Asii i Rusku, nebral vůbec servítky a pojmenovával důležité zahraniční události velmi otevřeně.

Zlobím se na generála Petra Pavla. Legendární novinář Jan Petránek to mezi lidmi rozjel na téma Rusko i „bývalý přítel Václav Havel“
Foto: Jan Štěpán
Popisek: Jan Petránek

Návštěvníci akce tak například mohli slyšet názor, proč se Němci více nebouří proti kontroverzní politice kancléřky Merkelové. „Pokud se bude politický vůdce chovat panovačně a přitom dělat i nehorázné chyby, čeká ho ve Francii dozajista revoluce, v Německu ale národ sklapne podpatky a půjde za ním,“ konstatoval elitní zpravodaj Petránek, jenž vidí migrační krizi jako další vršení zcela zásadních chyb špičkových evropských a světových politiků, kteří se prý snaží vidět vývoj současných událostí jen černobíle, kdy Východ je už z podstaty špatný a Západ vždy skvělý. Zrovna optimisticky se nevyjádřil ani k současné situaci v Česku: „Musím říct, že můj bývalý velmi dobrý přítel Václav Havel, bohužel, neuhlídal privatizaci, kdy se rozprodalo české rodinné stříbro. Kde je český textil nebo kvalitní zbrojařský průmysl, který byl schopný vyrobit i unikátní radar Tamaru? Opravdu hodně si vážím názorů ekonomky Ilony Švihlíkové, která tvrdí, že z Česka se stala postupem času jen kolonie.“ Do protikladu pak postavil známý politický komentátor Čínu, která na rozdíl od nás šla od roku 1989 hospodářsky strmě nahoru díky své velmi otevřené hospodářské strategii. „Čína dnes velmi účelně i užitečně investuje. Postavila například v Africe, která má více než miliardu obyvatel, železnice, silnice a také mnoho nemocnic, kde působí i jejich lékaři,“ uvedl Jan Petránek.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Štěpán

Mgr. Eliška Olšáková byl položen dotaz

Olšáková (STAN): V dobře vedených obcích se lidem dobře žije

Dobrý den, reaguji na tento váš článek. Souhlasím s vaším tvrzením, ale jak je možné, že obce a města jsou většinou řízena dobře, ale to samé se rozhodně nedá říct o státu jako celku. Nebo vy máte pocit, že se lidem dnes žije dobře? Jistě, mohlo by být hůř, ale nemáte dojem, že to jde v posledních l...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Chudý papež je bude je strašit i po smrti. Hoffman připomíná, o čem se tento týden nemluvilo

10:32 Chudý papež je bude je strašit i po smrti. Hoffman připomíná, o čem se tento týden nemluvilo

POHLED IVANA HOFFMANA V roce 2017 zorganizoval papež František ve Vatikánu konferenci o korupci a or…