Ačkoli se prý nechtěl do domácích politických záležitostí příliš míchat, k reorganizaci policie prý Janeček nemůže mlčet. „Současné dění kolem policie je ale věc, která hraničí s demokracií. Hrozí, že se vrátíme do 90. let, kdy policii a soudnictví ovládaly mafie. Jde o tak velké riziko, že jsem se rozhodl, že se v rámci fondu vynasnažím, aby se o reformě policie mluvilo a situaci se třeba ještě podařilo napravit,“ prohlašuje Janeček v rozhovoru pro sobotní Lidové noviny. „Je to zlo blížící se Klausově amnestii, jde o srovnatelné problémy,“ doplňuje.
Janečka děsí prohlubující se apatie společnosti. Nechápe, jak je možné, že odstranění policisty, který se snažil vyšetřovat korupci, prošlo tak snadno. Zdá se, jako by si politici mohli dělat s policií, co se jim zlíbí, a to je opravdu velký problém pro českou demokracii. Stejně tak to bylo s amnestií exprezidenta Klause, která podle Janečka vyslala signál do společnosti v tom smyslu, že se zločin vyplácí. K tomu je ovšem třeba dodat, že Robert Šlachta opustil policii na vlastní žádost, aby dal najevo, že s reorganizací nesouhlasí a nehodlá se na ní podílet.
„Malinko odbočím: chci zdůraznit, že jsem politicky neutrální. Vadí mi zlojedi z ČSSD a stejně tak mohu být kritický vůči Andreji Babišovi, s jehož politikou nesouhlasím. Nebezpečné ale je, že spousta lidí má zastřenou mysl Babišem. Reorganizace byla obrovskou událostí, která přitom neměla žádné čestné opodstatnění. Neexistuje možnost, že šlo o dobře zamýšlený krok – tedy s výjimkou, že autoři slučování policejních útvarů jsou s prominutím debilové,“ doplňuje miliardář.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp