Změny ve zdravotnictví se pacientů téměř nedotknou, slibuje Martin Beneš

21.11.2011 18:55 | Zprávy

Už brzy zaplatíme na lékařských poplatcích víc. Za dva týdny se zvýší poplatky za pobyt v nemocnicích z dnešních šedesáti na sto korun a od prvního ledna se zvýší DPH léčiv na 17,5 procenta. Změnit se má i systém spoluúčasti pacientů při úhradě léčiv. Podle ředitele Státního ústavu pro kontrolu léčiv Martina Beneše se změny pacientů téměř nedotknou.

Změny ve zdravotnictví se pacientů téměř nedotknou, slibuje Martin Beneš
Foto: Hans Štembera
Popisek: Váha s léky

Pacienti sáhnou do své kapsy při úhradě léků, které jsou dostupné i bez lékařského předpisu. Jednat by se mělo prý především o tzv. podpůrné a doplňkové přípravky. Která léčiva do této kategorie budou zařazena, zatím ale není jasné.

„Takových léků bez úhrad by mělo být kolem sto osmdesáti, dvě stě léků," uvedl Beneš v pondělním pořadu Impulsy Václava Moravce. Podle jeho slov by se ale toto množství mělo rozrůst až na šest set druhů léků, které stejně podle Beneše doposud pacienti peníze neváhali za tyto léky dát. Pacienti by prý měli být schopni rozhodovat o svém zdraví, tedy o tom, za které léky jsou ochotni zaplatit.

Baťůžkaření se těžko odhaluje

Už dvě desítky let se v České republice rozmáhá fenomén tzv. baťůžkaření, kdy lékařské přípravky pacientům vydávají lékaři namísto lékárníků. Lékaři přitom ze zákona nejsou k vydávání léčiv oprávněni.

„Zákon umožňuje výdej léků lékařem v ojedinělých případech, jsou to např. vakcíny, které lékaři přímo aplikují, nejedná se tedy přímo o výdej," vysvětlil Martin Beneš v rádiu Impuls. Kontrola takovéto činnosti je však komplikovaná. Pro kontrolu výdejů léčiv jsou zapotřebí důkazy, které se velmi těžko opatřují.

„Jedná se zejména o oblast etiky," připustil Beneš. „Je to o té mravní síle, je to o pacientech, kteří vnímají tuto činnost jako nesprávnou."

Související:

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jhe

Mgr. Jana Pastuchová byl položen dotaz

Jak podle vás zajistit práci seniorům?

Pravda je, že doba jde dopředu a lidé ve starším věku se mají problém ,,jít s dobou". Ale podle mě to bude problém i do budoucna, třeba pro dnešní 30. Za 30 let mohou řešit stejný problém jako senioři dnes, protože i když jsou třeba technologicky zdatnější než dnešní starší generace, tak za těch 30 ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Mladí neumějí s počítači. Šokující svědectví ze školy. Výzkum ale hovoří jinak

14:33 Mladí neumějí s počítači. Šokující svědectví ze školy. Výzkum ale hovoří jinak

Nadšenec do technologií, podnikatel v IT a sportovní redaktor Zdeněk Koutský se podělil se svými oba…