„Ve všech vyspělých západních zemích jako je Rakousko nebo Německo, celá západní Evropa, Spojené státy, Kanada, Nový Zéland. Všude máme progresivní daně,“ připomíná na začátek svého komentáře bývalý místopředseda Evropského parlamentu Libor Rouček. „Ve vyspělých zemích je tento přístup považován za zodpovědný, spravedlivý a do určité míry solidární vůči těm, kteří z nejrůznějších důvodů tolik nevydělávají. Na západ od nás toto nikdo nezpochybňuje,“ dodává.
Na to, že vláda nehodlá přistoupit na větší zdanění vyšších příjmů v podobě progresivní daně, v médiích opakovaně upozorňuje ministr financí Zbyněk Stanjura.
Od pravice, od ODS a TOP 09 podle Roučka u nás vidíme stále snahu zavádět rovnou daň. „Ale, podívejme se, kde rovnou daň mají? Ve všech rozvojových zemích východní Evropy, ať je to Rumunsko, Bulharsko, Srbsko, Severní Makedonie, Ukrajina, Rusko. Jak je vidět, tyto země žádný pokrok nedělají, Západ nedohánějí a mají obrovské problémy s deficity státního rozpočtu. U nás si řada lidí např. Miroslav Kalousek mysleli, že rovná daň přiláká více investorů. Jenže, jak se ukázalo, není to pravda,“ popisuje. Sídla firem jsou totiž v zemích na západ od nás, kde jsou daně vyšší a nikomu to nevadí. „Něco jiného je podniková daň, tedy daň z přijmu právnických osob. Ale pokud jde o daň z příjmu fyzických osob, kdy například miliardáři včetně Andreje Babiše platí minimální osobní daně? Je něco prohnilého v našem státě dánském,“ doplňuje Rouček.
Jediná strana, která dlouhodobě usilovala o zavedení progresivní daně, byla ČSSD. Jen nikdy neměla sílu ji prosadit. „Tak to bylo již na počátku našeho tisíciletí i ve vládách s Andrejem Babišem. U nás jsou to strany jako ODS nebo TOP 09, které zavedení progresivní daně brání. V tom jim sekundují nejrůznější tzv. nezávislí ekonomové nebo ekonomičtí odborníci, kteří jsou vesměs činní v nejrůznějších bankách a společnostech. Zdárně jim v tom sekundují také naše tzv. nezávislé sdělovací prostředky, které jsou vesměs v rukou českých miliardářů. Z jejich pohledu samozřejmě také vyšší daně platit nechtějí,“ uvedl. „Pokud se chceme pohnout jako Česká republika dopředu a mít spravedlivý daňový systém jako je na Západě a řešit problémy deficitu státního rozpočtu, měli bychom udělat totéž a zavést progresivní daně,“ míní Rouček.
Vydělávají stále ti nejbohatší a jejich jmění se zvětšuje
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Daniela Černá