Ruský prezident Vladimir Putin má i v členských státech EU a NATO spřízněné duše. Jednou z předních politických osobností, které se v Evropě netají tím, že jsou ochotny Rusku naslouchat, je podle deníku New York Times prezident Miloš Zeman. Ten má za poradce Martina Nejedlého – podnikatele s vazbami na Rusko. Pokud někdo pochybuje o těchto vazbách, nechť se podívá na to, že ruský gigant Lukoil uhradil dluh, který vůči českému státu měla firma LUKOIL Aviation Czech spoluvlastněná Martinem Nejedlým. Společnost vstoupila do likvidace. Ačkoli tento muž nemá žádnou oficiální funkci, pracuje na Pražském hradě.
„Bohužel v České republice jsou někteří poradci prezidenta nebo předsedy vlády ochotni spolupracovat s Rusy,“ řekl bývalý šéf civilní rozvědky Karel Randák.
Už v době, kdy prezident Miloš Zeman usiloval o zvolení hlavou státu, byl Nejedlý členem přípravného výboru. Ještě pár let před tím se přitom zdálo, že na Zemana Češi v podstatě zapomněli. Žil na vesnici a vozil se v gumovém člunu na rybníce. Těmito slovy zachycuje českého prezidenta New York Times.
V roce 2013 se ale všechno změnilo. Zeman, který přivedl Českou republiku do NATO, o sobě dal znovu hlasitě vědět a vyhrál prezidentské volby. Po svém zvolení vyrazil např. na fórum Vladimira Jakunina na ostrov Rhodos. Jakunin má blízko k ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi.
Český ministr obrany Martin Stropnický (ANO) v obecné rovině konstatoval, že Rusové jsou zvyklí plánovat dopředu a nebojí se soustavně rozšiřovat svůj vliv. „Rusové systematicky vyplní jakýkoli otevřený prostor a snaží se jej rozšířit. Mají v tom dlouholetou praxi a nijak nespěchají,“ zaznělo z úst českého šéfa resortu obrany.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp