Znárodnit OKD. To by bylo nejlepší, navrhuje Miloš Zeman

13.04.2016 15:56 | Zprávy

Nejvhodnějším řešením situace kolem těžební společnosti OKD by bylo podle prezidenta Miloše Zemana přijetí zákona o znárodnění této firmy.

Znárodnit OKD. To by bylo nejlepší, navrhuje Miloš Zeman
Foto: Hans Štembera
Popisek: Odboráři a horníci z důlní společnosti OKD Ostrava demonstrovali před úřadem vlády za prosazení zákona o dřívějších hornických důchodech

V první řade je podle něj zapotřebí pomoci horníkům a v druhé uchovat v rozumném rozsahu těžbu v perspektivních dolech. ČTK to sdělil hradní mluvčí Jiří Ovčáček po jednání Zemana s moravskoslezským hejtmanem Miroslavem Novákem, vládním zmocněncem pro Moravskoslezský kraj Jiřím Ciencialou a viceprezidentem Sdružení pro rozvoj Moravskoslezského kraje Václavem Daňkem.

Předmětem setkání byla podle Ovčáčka právě situace OKD. "Prezident republiky vyjádřil názor, že v první řadě je zapotřebí pomoci horníkům této společnosti a v druhé řadě uchovat v rozumném rozsahu těžbu v perspektivních dolech. Odmítl naproti tomu jakékoli výpalné těm, kdo OKD vytunelovali," uvedl mluvčí. "Proto zastává názor, že nejvhodnějším řešením by bylo přijetí zákona o znárodnění OKD," dodal.

O případné pomoci ze strany státu jednali v úterý se zástupci skupiny AHG, majitele společnosti New World Resources (NWR), která OKD vlastní, ministr financí Andrej Babiš (ANO) a ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD). Ministři po jednání uvedli, že AHG poskytne během několika dní informace, které si vyžádala. Teprve poté se kabinet rozhodne o svém postupu ohledně OKD.

Podle Mládka jsou ve hře tři scénáře. Je to státní spoluúčast na záchraně OKD, převzetí firmy státem a insolvence podniku. Babiš několikrát označil za nejlepší variantu "funkční OKD v konkurzu, kdy věřitelé a vlastníci nedostanou vůbec nic a odejdou a už nikdy se nevrátí a zruší se všechny nevýhodné smlouvy pro OKD".

OKD je ztrátová i přes úsporná opatření. Ve firmě nyní pracuje zhruba 9800 kmenových zaměstnanců, 2500 dodavatelských a 200 agenturních. Ohrožena jsou i místa tisíců lidí v navazujících profesích. NWR loni meziročně prohloubila ztrátu na zhruba šest miliard korun z asi 567 milionů Kč o rok dřív. Spolu s poklesem cen uhlí jsou za tím podle analytiků dopady vysokého dluhu firmy.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pas, čtk

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Myslíte, že za to, že EU zaostává může Euro?

Mě přijde, že jsou to spíš neustálé zákazy a byrokracie, kterou si sama EU podřezává pod sebou větev. Na druhou stranu, jestli má někdo konkurovat třeba USA nebo Číně, nemyslím si, že to může být jeden stát v Evropě, a že EU má svůj smysl, jen se musí vzpamatovat a začít dělat politiku jinak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hrad ve sporu s tajnými službami. Jde o Vetchého, Foltýna a sbírku na trhaviny

21:34 Hrad ve sporu s tajnými službami. Jde o Vetchého, Foltýna a sbírku na trhaviny

Šéfové českých tajných služeb vyjádřili nespokojenost s kontroverzní sbírkou na plastickou trhavinu …