V neděli se i v České republice rozeběhlo očkování proti nemoci covid-19. Jako první dostal vakcínu od firmy Pfizer předseda české vlády Andrej Babiš (ANO), který opakovaně ujistil veřejnost, že jeho vláda má připraven plán na proočkování české populace.
Server Seznam zprávy však zjistil, že strategie byla dopracována až 22. prosince a až 23. byla tato strategie rozeslána do krajů. Tato strategie má tři fáze.
První proběhne od ledna do března, kdy mají být očkováni především lékaři. Ve druhé vlně se budou moct očkovat i další občané. Druhá fáze proběhne v březnu a dubnu. Ve fázi třetí, která má odstartovat v květnu, budou mít očkování na starost praktičtí lékaři, kteří do té doby musí vytvořit rezervační systém.
Sociolog Petr Hampl na sociální síti Facebook konstatoval, start třetího kola očkování až v květnu znamená, že jakýs takýs klid od epidemie budou Češi, Moravané a Slezané mít až na konci léta. Do té doby zkrachují další tisíce lidí.
„Vypadá to, že jsme se o očkování hádali zbytečně. Pro širokou veřejnost bude vakcína k dispozici nejdříve v květnu, ale spíš později. Prostě, až na nás zbude potom, co se naočkují v jiných zemích. Dobrá zpráva je, že do té doby bude dostatek zkušeností, a možná dokonce pokročilejší verze vakcín než dnes. Špatná zpráva je, že k normálnímu životu se nevrátíme dřív než na konci léta, což je katastrofálně likvidační pro další statisíce lidí. A je vysoce pravděpodobné, že zbytečně umřou další desetititisíce,“ varoval Hampl.
Entomolog Martin Konvička, nejhlasitější kritik islámu v Česku, má za to, že vláda svou strategií jen vloží další argumenty do rukou odpůrců očkování. „Eto Budět Borděl!“ napsal hned na úvod svého příspěvku.
Má za to, že nechat veřejnost očkovat až v květnu je příliš pozdě. Navíc půjde o další zátěž pro praktické lékaře.
„Tím dostává Antivax zcela nový smysl. V květnu už budou Německo, Británie, Izrael ... ale taky třeba značná část Američanů, zálivových Arabů nebo Rusů, spolehlivě naočkována. Středoevropští Untermenschové pochopí, kde je jejich místo a jak je fajn se v čemkoli spoléhat na EU,“ uvedl Konvička.
Europoslanec Alexandr Vondra (ODS) vidí v očkování cestu z koronavirové krize. Zároveň však vidí jeden problém. Hrozí prý, že vakcín nebude pro celou EU dost.
„Hrozí, že vakcíny nebude v EU dostatek!!! Psal o tom už Der Spiegel. Pro Němce, kteří jako jediní v EU slaví díky BioNTech svůj úspěch, je to ponižující. Kromě Pfizeru bude v lednu k užívání vakcína od Moderny, v březnu snad od Johnson & Johnson. Všechno americké firmy. Naopak britsko-švédská AstraZeneca má problémy (produkt nejdřív v létě 2021) a ještě větší potíže má francouzský Sanofi (koncem 2021?). Jenže kontrakty jménem EU vyjednávala s firmami EK a ta, jak se ukazuje, hrála politiku. Pod tlakem Paříže objednala pro celou EU 300 mil. dávek od Sanofi a 400 mil. od AstraZenecy, zatímco od Pfizeru jen 200 mil. (s opcí na dalších 100), od Moderny jen 80 mil., a od Johnsonů 200 mil. Pokud budou k dispozici vakcíny jen od Pfizera a Moderny, znamená to, že EU s 450 mil. obyvatel má jisté dávky na rok 2021 jen pro 140 mil.–190 mil. lidí. V případě úspěchu Johnsonů (u nich stačí ne 2, ale jen 1 dávka) se situace zlepší – na 340 mil.–390 mil. lidí. Ale to budeme vědět až v březnu. Každopádně to znamená, že výhled na klidnější rok 2021 je zatím v luftu,“ upozornil Vondra taktéž na sociální síti Facebook.
Není si jist také tím, zda se v EU nestrhne rvačka o nedostatkové vakcíny.
Nakonec dodal, že EU oproti ostatním částem světa ve vývoji vakcíny zaostává. Američané do její výroby napumpovali miliardy a očkují svou populaci a prodávají svůj produkt i do zahraničí, Rusové a Číňané už také očkují svými vakcínami. Jen v EU se vakcína ještě vyvíjí.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: mp