Zpravodajci odmítají návrh na větší přístup bank k údajům

25.08.2019 18:40 | Zprávy

Úřad pro zahraniční styky a informace i Bezpečnostní informační služba odmítají poslanecký návrh, který má kromě jiného umožnit širší využití bankovní identity. Lidé by podle něj mohli pro ověřený přístup k elektronickým službám veřejné správy požívat identitu, se kterou se přihlašují do internetového bankovnictví. Stojí to v připomínkách k návrhu na vládním webu, napsala ČTK.

Zpravodajci odmítají návrh na větší přístup bank k údajům
Foto: Archiv
Popisek: peníze, ilustrační foto

Zpravodajcům se nelíbí navrhovaný rozsah přístupu bank k údajům z registrů.

Vláda se bude návrhem zabývat v pondělí. Podle návrhu stanoviska zaujme zřejmě neutrální postoj, varuje však před zásadními dopady na bezpečnost státu. Navíc poukazuje na některé nedostatky návrhu, který podepsalo přes 120 poslanců napříč sněmovními kluby.

Předloha také vytváří podmínky pro omezený přístup bank do základních registrů. Banky tak budou moci podle předkladatelů lépe předcházet legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu a také bránit případům zneužití identity.

Banky mají mít podle návrhu přístup například k údajům z informačního systému evidence obyvatel, evidence cizinců nebo z agendového systému cestovních dokladů. Obě zmíněné tajné služby však považují navrhovaný rozsah oprávnění přístupu bank k údajům v registrech za nepřiměřený a ne zcela odůvodněný.

Bezpečnostní informační služba mimo jiné uvádí, že povolení rozsáhlého a ne zcela důvodného zpracování považuje za bezpečnostní riziko jak ve vztahu k občanům ČR, tak i ve vztahu k činnosti zpravodajských služeb. Návrh má podle ní destruktivní dopad do oblasti krycích dokladů. Civilní rozvědka považuje navrhovaný rozsah oprávnění bank v přístupu k údajům z bezpečnostního hlediska za zcela nepřijatelný. Doporučuje proto mimo jiné zmenšit objem údajů zpracovávaných bankami nebo přímo zakázat dávkové získávání a zpracování údajů z informačních systémů veřejné správy,

Ministerstvo financí ve svém stanovisku uvedlo, že již na pracovní úrovni projednává možné znění pozměňovacího návrhu s Českou bankovní asociací, Českou národní bankou a Finančním analytickým úřadem s cílem provést v návrhu změny, které by některé nedostatky vyřešily.

Využívání rozšířených možností bankovní identity by nebylo podle poslaneckého návrhu být nijak zpoplatněno. „Bankovní identita představuje jednoduchou a bezplatnou formu přístupu ke službám e-governmentu i on-line službám soukromého sektoru pro přibližně pět milionů občanů, kteří používají internetové bankovnictví,“ napsali předkladatelé v důvodové zprávě. Rozšíření možností využívání bankovní identity, s níž lidé běžně zacházejí, zvýší podle předkladatelů dostupnost on-line služeb vyžadujících prokázání totožnosti a povede k dalšímu rozvoji regulovaných on-line služeb a veřejných služeb e-governmentu.

Jediným rozšířenějším státním nástrojem pro elektronickou identifikaci jsou nyní občanské průkazy se strojově čitelnými údaji a kontaktním elektronickým čipem, vydávané povinně od loňského července. Je k nim zapotřebí počítačový program a čtečka a aktivně je využívají podle důvodové zprávy jen desítky tisíc lidí.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Slavnostní účtenková loterie

Paní Schillerová, nemyslíte si, že by bylo lepší, kdyby se zabývali zaměstnanci najati na účtenkovou loterii něčím užitečnějším? Nebo že bychom mohli za účtenkovou loterii ušetřit a tyto finance raději dát či rozdělit mezi pečovatelské domy na podporu důstojného stáří? Nemyslíte si, že by taková čás...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Klaus: Fialova vláda se bojí lidí. Nesvoboda v područí Bruselu

18:10 Klaus: Fialova vláda se bojí lidí. Nesvoboda v područí Bruselu

„Naše dnešní vládní koalice se obyčejných lidí bojí. V jejím vedení vzniká nesvobodná, nesuverénní s…