Zprávy z Bruselu: Poláci a Maďaři uspěli, i za nás. Babiš se prý vystrašeně schovával za bukem

10.12.2020 22:17 | Zprávy

Velká chyba, že Česko nepodpořilo Polsko a Maďarsko v jejich sporu s Evropskou komisí o unijní rozpočet, upozorňuje europoslanec Alexandr Vondra, který na svém facebooku informoval o tom, že nakonec docílil požadovaného kompromisu. „Bojovali za nás,“ připomíná a prstem ukazuje především na českého premiéra Babiše, který zůstával raději stranou. „Má kvůli zneužívání dotací máslo na hlavě, schovával se za bukem.“

Zprávy z Bruselu: Poláci a Maďaři uspěli, i za nás. Babiš se prý vystrašeně schovával za bukem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Alexandr Vondra

Polsko a Maďarsko hrozilo vetovat rozpočet EU na příští rok kvůli podmíněnosti čerpání unijních peněz dodržováním zásad právního státu.

Poslanec Evropského parlamentu nyní na svém facebooku oznámil, že polské a maďarské veto na Evropské radě zřejmě nebude a rozpočet EU, včetně plánu hospodářské obnovy, vše v celkovém objemu 1,8 bilionu eur, tak bude schváleno. „Předsedajícím Němcům se podařilo vyjednat kompromis. Polsko a Maďarsko tak navzdory otevřeným výhrůžkám, že přijdou o všechno, uspěly,“ oznámil.

Pustil se do kritiky členů Visegrádské čtyřky, kteří obě země v tomto sporu nepodpořili. „Považuji za chybu, že je Češi a Slováci (na rozdíl od Slovinska) v rámci Visegrádu explicitně nepodpořili. Bojovali totiž i za nás,“ dodal s tím, že „podmínka čerpání peněz z rozpočtu a fondů EU ‚dodržováním právního státu‘ byla totiž formulována tak vágně a ideologicky, že by se v budoucnosti mohla obrátit i proti nám“.

U premiéra Babiše je mu jasné, proč tak nečinil. „Premiér Babiš, který má kvůli zneužívání dotací máslo na hlavě, se ale schovával za bukem. Věděl totiž, že v jeho případě by takové ‚podmiňování‘ mohlo být oprávněné,“ konstatoval europoslanec.

Naopak prezident Miloš Zeman se nechal ve středu slyšet, že země Visegrádu by měly být jednotné při podpoře Polska a Maďarska v jejich sporu s Evropskou komisí o unijní rozpočet. Zeman to řekl po jednání s polským prezidentem Andrzejem Dudou. Duda včera naznačil, že na půdě Evropské rady pod německým předsednictvím se může dospět ke kompromisu, který by uspokojil polské i maďarské zájmy.

Následně Vondra ve třech bodech upřesnil, v čem spočívá podstata kompromisu, který by měl být dnes večer či zítra ráno premiéry schválen:

– Poláci a Maďaři napadnou „podmínku“, jak je dnes formulována, u Evropského soudního dvora. Argumentují tím, že „podmíněnost“ není v souladu se Smlouvou o EU (čl. 7), která tvoří jediný dostupný právní základ. Řízení u ESD se potáhne, možná na dva roky. Do té doby bude klid.

– I potom bude mít napadený stát právo projednat rozhodování o odejmutí peněz na Evropské radě. Ta rozhoduje jednomyslně. Čili veto je možné použít i v budoucnosti.

– V interpretační deklaraci dostanou Poláci a Maďaři ujištění, že posuzování „právního státu“ se nebude týkat oblastí, které nejsou upraveny společnou kompetencí (imigrace, rodinná politika).

Závěrem přidal gratulace: „Takže gratulace do Varšavy a Budapešti. Je to úspěch. I pro nás,“ uzavřel europoslanec Vondra.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Josef Bazala byl položen dotaz

Bečva

Dobrý den, rozumíte rozhodnutí soudu? Mně rozsudek hlava nebere. Přeci není normální, že soud řekne, ano stal se trestný čin, ale viníka nepotrestá. Jestli to je možné, není třeba změnit zákon?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Veleba: Mléka vyrábějte polovinu, Češi. Nařízení EU

8:21 Veleba: Mléka vyrábějte polovinu, Češi. Nařízení EU

POHLED SELSKÝM ROZUMEM Pískání na politiky na Národní třídě, rozklad společnosti… I o tom mluví ve s…