Také hustota zubních lékařů je zde na úrovni první republiky, o pediatrech a třeba psychiatrických specialistech nemluvě.
Kdo se komu podívá na zoubky
Vraťme se ke stomatologii. Zatímco se šéf příslušné odborné lékařské komory docent Šmucler zabývá promořeností populace a kovidovou chřipečkou, stav chrupu u našich dětí a starších občanů začíná být tristní. A to nejen z důvodů ceny za výkon, ale také dostupnosti příslušné péče. A k tomu k „zubákovi“ ještě rádi jezdí sousední Němci (nyní naštěstí díky lockdownu nikoliv), neb „za čárou“ jsou zákroky extrémně drahé, a to se týká i „obyčejné“ amalgámové výplně.
„K ošetření dítěte musím mít pomalu jeho vlastní svolení, a když je ten pacient ještě nepokojný a nedá si říci od rodičů, raději jej posílám do fakultky v Plzni, kde zákrok udělají pod anestetikem,“ říká jeden ze zubních praktiků, který nechce být za žádnou cenu jmenován, neboť pak by jej stihl hněv „tabuizovaného“ docenta.
Proč se tím zabýváme nyní, v době vrcholící pandemie? I nyní lidi bolí zuby a vypadávají plomby.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: Václav Fiala