Česko, Polsko, Rakousko zavádějí kontroly na hranicích. I to jsme se dočetli v předchozích dnech. „Zavádění kontrol na hranicích uvnitř Schengenu není řešením současné situace s letošní uprchlickou vlnou. Ano, počty uprchlíků v porovnání s loňským rokem stouply, v Itálii například více než dvojnásobně. Chápu, že je to nutné, ale není to řešení,“ uvažuje bývalý místopředseda Evropského parlamentu Libor Rouček. „Každý stát si má hlídat důkladně svou vnější hranici. Dokud toto nebude a dokud také nebudeme mnohem tvrději postupovat proti mezinárodnímu zločinu, který se dnes usídlil právě v pašování lidí z Afriky a z jiných zemí do Evropy, tak bohužel nebudeme mít jasné řešení. Je to pochopitelné, protože je tlak veřejnosti na politiku ve všech zemích.“
I agentura Reuters hovoří o skokovém nárůstu migrace. A Rouček dává příklad Itálie. „Ta je zajímavá i v tom, že když byla u moci předchozí vláda vedená levicovými demokraty, tak to byla krajní pravice, postfašistická strana Bratři Itálie premiérky Meloniové, která to kritizovala, a teď, když je ve funkci, má nárůst trojnásobný. Situace využívají krajně pravicové strany, ale řešení nepřinášejí,“ podotkl a zopakoval, že mnohem efektivnější řešení je ochrana vnějších hranic schengenského prostoru.
Německo zesiluje namátkové kontroly ve spolupráci
Zajímavé bylo, že koncem září jsme se v tisku mohli dočíst, že Německo zahajuje kontroly na hranicích s Českem a s Polskem, dle informace ministerstva vnitra. Někteří pak mohou vidět jistý nesoulad. „Německo kontroluje svoji hranici s Rakouskem nepřetržitě od roku 2015. Když narůstá počet ilegálních migrantů zvláště z Východu...“ přemítá a odkazuje na německé zemské volby. „Je tlak, že Německo zesiluje namátkové kontroly a spolupracuje jak s českou pohraniční policií, tak s polskou. Jen to není dost účinné. Nevyřešíme uprchlický problém na rakousko-české, německo-polské nebo německo-rakouské hranici. Ale je potřeba si chránit hranici vnější,“ zdůrazňuje Rouček.
Shodnou se snad státy EU napříč asi jen v tom, že Schengen by bylo potřeba zachovat. „Zároveň je potřeba řešit problém nelegální migrace,“ připomíná Rouček a upozorňuje, že Německo přijalo něco přes milion ukrajinských uprchlíků. „Nejen občané, ale i města a obce, které ubytování uprchlíkům do určité míry financují, si stěžují na to, že jejich kapacity jsou přeplněné,“ upozorňuje.
Rouček: Projev českého prezidenta byl rozumný a vyvážený
„Co vzbudilo pozornost na české politické scéně: zmínka o tom, že vlastně není možné další rozšiřování Evropské unie bez toho, aby v některých oblastech bylo zrušeno právo veta. Například v zahraniční politice. To je věc, kterou si musí česká politická scéna mezi sebou vydiskutovat. Na straně jedné naprostá většina politických stran chce další rozšiřování Evropské unie, na druhou stranu realita je taková, že k tomu rozšíření nedojde, pokud se nezmění v některých oblastech hlavně v zahraniční politice způsob hlasování. V současné době má např. Maďarsko schopnost zablokovat rozhodnutí šestadvaceti států,“ podotýká Rouček.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Daniela Černá