Zrušit dotace! Národní, ale i ty „bruselské“. Do hledání úspor už mluví i novinář

28.04.2023 16:55 | On-line

Novinář Václav Dolejší radí vládě Petra Fialy (ODS), aby bez pardonu zrušila národní dotace. Ušetří tak desítky miliard korun ročně a v zásadě nenaštve žádnou velkou skupinu voličů. „Maximálně rozhněváte pár oligarchů a dotačních otesánků,“ říká Dolejší. Pro seškrtání dotací se před pár týdny vyslovil i ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) i další členové vlády.

Zrušit dotace! Národní, ale i ty „bruselské“. Do hledání úspor už mluví i novinář
Foto: Hans Štembera
Popisek: Rozkutálí se evropské dotace?

Dolejší je přesvědčen, že neexistuje pro vládu snadnější cesta, jak snížit deficit státního rozpočtu, než je zastavení státních dotací. „Mezi pěticí vládních stran je cítit společné velké odhodlání, že státní výdaje potřebují seškrtat. Jenže kde? Každá z nich zastupuje trochu jinou sociální skupinu, již chce uchránit před škrty nebo vyššími daněmi. Přitom existuje jedno krásné řešení, které má výhradně jen pozitivní efekty: zrušení národních dotací. Nejrůznější subvence, především pro velké podniky, dělají desítky miliard korun ročně. Pojďme je škrtnout všechny, bez milosti,“ radí Dolejší ve svém komentáři na serveru Seznam Zprávy.

Zrušení dotací má podle něj mnoho výhod, mohlo by totiž proběhnout okamžitě a navíc by vlastně nenaštvalo žádnou voličskou základnu. „Maximálně rozhněváte pár oligarchů a dotačních otesánků. Ty, kteří svému přisátí na státní cecíky mají odvahu říkat ‚podnikání‘. Pak už ale můžete počítat jen samá pozitiva,“ má jasno Dolejší.

Největším pozitivem jsou samozřejmě uspořené peníze ve státním rozpočtu. „To je přece efektivnější než se dohodovat s koaličními partnery po kouskách. A vytvářet krvavé spory, jestli raději zrušit podporu stavebního spoření, nebo spíš daňovou slevu pro studenty,“ píše Dolejší.

Také by se tím mohla omezit korupce, která v prostředí dotací bují, což navíc vláda může voličům dobře prodat. „Vždyť každá vláda se ráda označuje za protikorupční. S rozdělováním dotací jsou neodmyslitelně spojeny úplatky, o čemž vypovídá nespočet případů, které skončily u soudů. Sekundární efekt – bez dotací by se ušetřilo i na policistech, žalobcích a soudcích, kteří by místo dotačních kauz měli čas na jiné případy,“ uvažuje Dolejší.

Navíc, přebujelý dotační systém podle něj dusí klasickou tržní ekonomiku. „Místo těch nejlepších vítězí a přežívají ti, kteří umějí získat dotaci. A je jedno, jestli tím, že mají známého na ministerstvu, nebo umí lépe vyplnit žádost plnou formalit. Jak nedávno popsal Nejvyšší kontrolní úřad ve své výroční zprávě: Naše tržní hospodářství se postupně proměnilo v plně dotační ekonomiku,“ upozorňuje novinář.

Firmy, které drží nad vodou jen dotace, by navíc svým krachem rozhýbaly trh práce. „Firmy si i v těžkých časech stěžují, že nejsou lidi. Úřady práce evidují skoro 300 tisíc volných pracovních míst. Pokud tedy bez dotační injekce zkrachují některé podniky, jenom dobře. Jestliže bez státní podpory nedokážou podnikat, nemají nárok. Nebudou chybět a po jejich krachu se nic nestane. Propuštění zaměstnanci se nemusí bát, okamžitě se o ně poperou ostatní společnosti,“ je přesvědčen Dolejší.

Dolejší by nezůstal jen u národních dotací a rovnou by zrušil i dotace evropské. „Drtivá většina zemí už dávno nerozdává peníze z Bruselu jako my Češi výhradně formou nevratných dotací, jejichž smysl a účinek pak nikdo moc nekontroluje. I tohle kritizovala zpráva Nejvyššího kontrolního úřadu,“ píše Dolejší s tím, že ostatní unijní země raději využívají jiné finanční nástroje, jako zvýhodněnou půjčku, záruky za úvěr nebo kapitálový vstup do firmy. „Je to administrativně jednodušší než dotace, tedy méně náchylné ke korupci. A protože se peníze vracejí, tak stát může opakovaně podpořit mnohem víc projektů,“ vysvětluje novinář.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jma

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Inkvizitor Řezníček.“ Babiš rozpoutal ve Sněmovně bouři. Koncesionáři pohoršeni výstupem ČT

14:45 „Inkvizitor Řezníček.“ Babiš rozpoutal ve Sněmovně bouři. Koncesionáři pohoršeni výstupem ČT

Poslanecká sněmovna v pátek chvílemi připomínala sopku před výbuchem. Šéf hnutí ANO Andrej Babiš hod…