Hosty pořadu Rozhovory s... na youtubovém kanále uživatele Petra Bureše byla bývalá šéfka Energetického regulačního úřadu, Alena Vitásková. Pořad moderoval komunista Josef Skála. Ten shrnul, že Vitásková vstoupila do obecného povědomí lidí bojem se solárními barony, kteří se následně pokusili Vitáskovou zažalovat. „Vytrpěla jste si mnoho, ale jste z toho venku. My jsme vám všichni drželi palce, vy to víte. Zkuste prosím i pro naše posluchače shrnout tu kauzu samotnou. Kde se ten podvod těch solárních baronů vzal, jaké ztráty nám přivodil a čemu vy sama jste dokázala zabránit,“ poprosil moderátor hosta.
Alena Vitásková začala tím, že do Energetického regulačního úřadu nastoupila v srpnu 2011, což mělo být přibližně půl roku od ukončení fotovoltaického boomu. Právě do konce roku 2010 měly být vysoké podpory pro výrobce elektřiny ze solárních zdrojů. „Nebyla jsem u zrodu, nebyla jsem u těch věcí, jak se připravovaly, byla jsem úplně někde jinde. Nepracovala jsem ani ve státní správě ani jsem se nezabývala podporovanými zdroji energií a tady tuto záležitost jsem považovala, že je vyřízená, když jsem nastoupila na úřad a viděla jsem, že v životě nikdy nic já, coby předsedkyně v úřadu, nepřipustím, aby se obdobný tunel do veřejných financí a kapes nás všech občanů, aby se vůbec uskutečnil,“ shrnula. Toto měl být dle ní právě ten kámen úrazu, jelikož v té době začala Vitásková odhalovat, že to nebyl ani omyl ani pochybení, ale jednalo se o sofistikovaný plán na tunelování veřejných financí skrz dotace do obnovitelných zdrojů.
„U těch fotovoltaik to byla prostě záležitost, kdy ceny byly nastaveny tak vysoko, a udělal to stát, prosím, takže když se bavíme o solárních baronech, tak takový ten hezký název, kdy jsou mnozí podnikatelé zataženi do tohoto marasmu, tak ti podnikatelé šli podnikat na základě výzvy státu, který vytvořil netransparentní podmínky pro tyto investory. Ty podmínky dal do nejasných zákonů a pak je v průběhu měnil. K tomu se připojil samozřejmě i Energetický regulační úřad v té době pod jiným vedením s jinými členy ve vedení tohoto nezávislého institutu, který určoval vlastně ty výkupní ceny. On je počítal. To, že je spočítal špatně, vysoko a výš, než je chtěl zákon a přilákal hromadu investorů, hromadu podnikatelů, kteří se do těchto investic pustili, tak byl spoluviník za boom, který v těch letech 2009 a 2010 do konce roku nastal. Když se bavíme o solárních baronech, musíme říct, jsou to ti podnikatelé, kteří sedli na špek státu, nebo je to parta kolem přípravy legislativy, která připraví legislativu s tím záměrem, že bude vytvářet podmínky pro určitou partičku, aby si načerpala neskutečné miliardy z veřejných financí a pak třeba s hrůzou zjistí, že si toho kromě partičky všimli i podnikatelé a že z toho nastal průšvih. To je opravdu otázka, která nebyla zodpovězena a nikdo ji ani zodpovědět nechce. Nikoho to nezajímá – ten vlastní důvod,“ shrnula Vitásková.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: tle