ASORKD: Stát i EU mohli rekonstrukcí mostu ušetřit 100 milionů korun

03.06.2012 21:00

ASORKD v uplynulých dvou letech mnohokrát upozornila na podezřele předraženou zakázku stavby nového mostu v Brandýse nad Labem.

ASORKD: Stát i EU mohli rekonstrukcí mostu ušetřit 100 milionů korun
Foto: Hans Štembera
Popisek: Nelichotivý pohled při příjezdu do Mostu

Společně s občanským aktivistou Otmarem Průšou iniciovala petici „Zachraňte sto milionů-opravte historický most v Brandýse“, kterou do února 2011
podepsaly dvě tisícovky občanů Brandýsa nad Labem a okolních měst a obcí. Připojily se k ní osobnosti jakými jsou Olga Sommerová nebo Táňa Fischerová.

ASORKD tehdy zveřejnila studii Ing. Ivana Šíry, která prokazuje, že pokud by byl most zrekonstruován, celá stavba by byla o 100 milionů korun levnější! Studie vznikla již v září 2010: http://www.asorkd.cz/wp-content/uploads/2011/02/Studie_ing_Ivana_Siry.pdf

Po celou dobu přípravy zakázky upozorňovala na podezřelé pozadí projektu i Česká televize. Tématu se dokonce věnoval jeden díl pořadu Reportéři ČT, a to v březnu 2011. http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1142743803-reporteri-ct/211452801240013/obsah/152446-
demolice-oceloveho-mostu-v-brandyse-nad-labem/

Ve zmíněné reportáži nakonec realizovanou předraženou zakázku obhajoval Libor Čihák, vedoucí odboru dopravy Středočeského kraje. Čihák byl týden po Rathově zatčení z úřadu odejit. Podle našich zdrojů se tak stalo po intervenci Robina Povšíka, náměstka hejtmana odpovědného za dopravu. Na Povšíkovu obhajobu je nutno uvést, že poté, co byl seznámen s našimi podklady, vyvíjel snahu o přepracování projektu. Současnou předraženou verzi však podle jeho slov prosazoval sám David Rath. Povšíkovi však nic nebránilo, aby pokud s předraženým projektem spadajícím pod jeho dikci nesouhlasil, a tento projekt byl hejtmanem Rathem nátlakem prosazován, ze své funkce demonstrativně odstoupil.

Viceprezident ASORKD Martin J. Kadrman tehdy pro pořad Reportéři ČT uvedl: „Ten most přežil dvě světové války, přežil komunismus a hrozí mu, že nepřežije novodobé dějiny tohoto státu. Nikoliv proto, že je ve špatném technickém stavu, ale proto, že někdo chce prosadit dražší a pro něho
ekonomicky zajímavější variantu.“

Shrnutí kauzy ke shlédnutí v tiskové zprávě ASORKD ze 17.2.2011

http://www.asorkd.cz/wp-content/uploads/2011/02/TZ-Skandal_v_Brandyse_nad_Labem.pdf

Otázky Václava Moravce

Dnes byla v pořadu Otázky Václava Moravce zveřejněna informace, že Úřad regionální rady soudržnosti, který peníze z EU rozděluje, kontroloval projekt stavby nového mostu v Brandýse. Úřad chyby našel a neproplatil Středočeskému kraji položky za 15 milionů korun. Tomáš Novotný, ředitel zmíněného úřadu pro OVM uvedl: „Patnáct milionů korun nebylo podloženo konkrétními nákladovými položkami v rozpočtu.“ Václav Moravec však upozornil, že Úřad regionální rady soudržnosti neprověřoval nákladnost celé stavby. Podle ředitele úřadu Tomáše Novotného proto, že nemá k dispozici architekty, kteří by posoudili vhodnost technického řešení.

To však důrazně odmítá Otmar Průša: „Panu Novotnému jsem studii Ivana Šíry posílal 14. března 2011, tedy v době, kdy ještě nebyla stavba zahájena. Pan Novotný tedy již více jak rok prokazatelně ví, že Středočeský kraj zvolil o sto milionů dražší variantu projektu.“

„Jsme přesvědčeni, že pokud by měl Úřad regionální rady skutečný zájem na prověření celého předraženého projektu, odborníky by si našel. A pokud je to pro úřad složité, můžeme mu například navrhnout pana profesora Bohumíra Vovse z katedry betonových konstrukcí a mostů ČVUT nebo pana inženýra Jana Vítka, autora Nuselského mostu v Praze. Oba kritizovali současnou variantu a třetí odborník, Ivan Šíra, ve své studii prokázal, že pokud by kraj most opravil, ušetří sto milionů korun,“ dodal Martin J. Kadrman, viceprezident ASORKD.

ASORKD vyzývá Úřad pro odhalování organizovaného zločinu, aby se kauzou předražené zakázky na stavbu mostu v Brandýse nad Labem začal okamžitě zabývat a prověřil roli bývalého vedoucího odboru dopravy Středočeského kraje Libora Čiháka a starosty Brandýsa nad Labem Ondřeje Přenosila (ODS), který předražený projekt stavby mostu rovněž prosazoval.

Protože již více jak rok Tomáš Novotný, ředitel Úřadu regionální rady soudržnosti prokazatelně ví, že stát i EU realizací projektu stavbu nového mostu v Brandýse nad Labem přijde o sto milionů korun, a nic proti tomu neudělal a dokonce v médiích tuto skutečnost zamlčuje, stává se nedůvěryhodným a jako takový by okamžitě na svoji funkci rezignovat.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: ASPORKD ČR

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: Benzinová auta ochromila nadvýroba

13:57 Zbyněk Fiala: Benzinová auta ochromila nadvýroba

Čínský automobilový průmysl narazil na odbytovou bariéru spalovacích motorů. V největších čínských m…