Jedinou, ale naprosto zásadní změnou je, že některým sportům - a zde mohu jako příklad uvést např. cyklistiku, která až do letošní paralympiády v brazilském Riu tradičně přispívala do tuzemské paralympijské medailové kolekce, ale letos bohužel nezískala ani jednu medaili - se dostávalo té výsady, že byly financovány jak z rozpočtů příslušných spolků handicapovaných sportovců, tak z rozpočtů „zdravých“ svazů.
Ty ale tyto finance každoročně odčerpávaly z financí určených všem našim sportům a všem handicapům. Peníze z tohoto programu tak kromě již zmíněné cyklistiky dostávaly i další sporty. Například automobilový sport, jachting, jezdectví, lyžování a další. Pro představu – v letošním roce jde zhruba o pět a půl milionu korun. A za roky 2013 - 2016 to bylo téměř 21 milionů Kč.
Výkonné grémium ČPV v minulosti nejednou vyslovilo názor, že není možné, aby z programu VII (Zdravotně postižení sportovci) Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) čerpaly finance svazy nepostižených sportovců, a aby bez jakékoliv naší kontroly tyto finanční prostředky přerozdělovaly.
Tento názor letos podpořila Komise pro P VII a Národní rada pro sport, která je poradním orgánem paní ministryně Kateřiny Valachové, jejímž mám tu čest být členem. Na půdě rady bylo dojednáno a podpořeno, že pro příští rok budou mít handicapovaní sportovci k dispozici částku přibližně 75 milionů korun, což je oproti minulým letům zvýšení o přibližně 18 mil. Kč, tedy o více než 30 procent.
Navíc - a to považuji za velmi důležité a fér vůči všem sportům a sportovcům napříč handicapy - si už do budoucna z tohoto rozpočtu nebudou moci „ukrojit“ svazy tzv. zdravých, které následně nějakou formou (tzn. bez možnosti kontroly ČPV a jeho členských svazů) financovaly konkrétní sport handicapovaných.
Pokud by to byly všechny svazy u všech sportů (nejde jen o ty paralympijské) a pokud by nad přerozdělováním měl ČPV nějakou kontrolu, pak snad ano. Ale není fér a není udržitelné, aby výhody „dvojího financování“ čerpali jen někteří a na úkor většiny.
Současně chápu ty sportovce, kteří až dosud požívali výhod financování ze dvou (a více zdrojů), že se jim změna nelíbí. Měli by však vědět, že pokud nyní s ohledem na členskou duplicitu zvažují svou přeregistraci do jiného než handicapovaného sportovního svazu, jejich zdroj předpokládaného financování v příslušném programu od příštího roku vyschl.
S ohledem na potřeby a zájmy všech handicapovaných sportovců jde podle mého názoru o významný posun. Desítky milionů korun na příští rok a jejich rozdělování bude na nejbližším letošním jednání projednávat Výkonné grémium ČPV. Věřím, že se shodneme v tom, aby klíč dělení byl spravedlivý pro všechny. Sportovce, sporty i handicapy.
Autorka je výkonná předsedkyně ČPV.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV