Aleš Rozehnal: Agrofert zaplatil Babišovi za akcie 527 milionů a obratem je za 20 milionů prodal

17.03.2017 16:20 | Zprávy

Kauza nejasných Babišových příjmů pokračuje. Podle závěrů zprávy auditorských firem získal Andrej Babiš prodejem akcií společnosti Profrost svému koncernu Agrofert přes 527 milionů korun. „Tato částka byla mimořádně přemrštěná. Znovu se tak nabízí otázka, zda spíše než o zaplacení reálné kupní ceny akcií nešlo o zastřenou dividendu. Výplata dividendy by však byla zdaněna, kdežto prodej předražených akcií zdaněn není. V takovém případě by se jednalo o daňový únik.

Aleš Rozehnal: Agrofert zaplatil Babišovi za akcie 527 milionů a obratem je za 20 milionů prodal
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda hnutí ANO Andrej Babiš

Podle zprávy auditorských společností získal Andrej Babiš prodejem akcií společnosti Profrost v roce 2010 celkem 527 468 800 Kč, a to od svého koncernu Agrofert.

Ve zmíněné zprávě sice není uveden celkový podíl akcií, které Andrej Babiš prodával, na základním kapitálu, jisté ale je, že Andrej Babiš měl ve společnosti Profrost ke dni, ke kterému měla být kupní smlouva na akcie uzavřena, již de facto pouze přibližně 20procentní podíl.

Čťěte: Pokud Babiš prodal svému Agrofertu předražené akcie, mohl tím spáchat trestný čin

Pochybná cena

O několik dní předem totiž  Babiš jakožto jediný akcionář společnosti přijal rozhodnutí, že se základní kapitál této společnosti zvyšuje o 100 milionů Kč, z čehož 80 procent vkladu převzal koncern Agrofert a pouze 20 procent převzal Andrej Babiš.

Je tedy očividné, že Andrej Babiš nemohl prodat své společnosti Agrofert více než zmiňovaný 20procentní podíl, protože větší podíl nevlastnil. Podle počtu akcií je dokonce možné, že převáděné akcie tvořily pouze 1,5procentní podíl na základním kapitálu Profrostu. Cena, kterou Andrej Babiš inkasoval, však vzbuzuje pochyby.

Společnost Profrost měla v době, kdy Andrej Babiš prodával její akcie za zmíněných 527,5 milionu Kč, vlastní kapitál pouze 1,9 milionu Kč a její aktiva ve výši 361 mil. Kč byla kryta pasivy tvořenými z 356 miliony Kč cizími zdroji, zejména bankovními úvěry.

Dluhy společnosti tak byly téměř stejně vysoké jako hodnota jejího majetku.

Agrofert tedy na základě zvýšení základního kapitálu Profrostu získal 80 procent jeho akcií, což ho přišlo na 80 milionů Kč, kdežto dokoupení zbylých dvaceti procent či dokonce jen 1,5 procent ho přišlo na 527,5 milionu Kč.

Tím však záhada nekončí. V tom samém roce, ve kterém Agrofert koupil od Andreje Babiše maximálně 20 % akcií za částku 527,5 mil. Kč, tedy v roce 2010, prodává Andrej Babiš rovněž 20 % akcií společnosti RAPACES GROUP, avšak za cenu pouhých 20,4 mil. Kč.

Údaj o nabytí akcií Profrostu společností RAPACES GROUP vyplývá z její účetní závěrky za rok 2010. O jak velký podíl se jednalo však otevřené zdroje až do roku 2014 neuvádí, protože listiny akcionářů jsou od zápisů z valných hromad pečlivě separovány.

Daňový únik?

V roce 2014 se však konala valná hromada Profrostu, která rozdělovala zisk za rok 2013, a ze zápisu z této valné hromady vyplývá, že podíl RAPACES GROUP na Proforostu byl právě oněch zmiňovaných 20 %.

Zaplacení částky 527,5 milionu Kč za maximálně 20 procent akcií Profrostu Agrofertem Andreji Babišovi ocenilo společnost Profrost na nejméně 2,5 miliardy korun českých. Taková představa je však stěží reálná.

Zaplacení částky 20,4 milionu Kč za 20 procent akcií Profrostu společností RAPACES GROUP  ocenilo společnost Profrost na přibližně 102 milionů korun, což je částka, která na korunu odpovídá základnímu kapitálu společnosti Profrost po navýšení základního kapitálu o 100 mil. Kč Agrofertem a Andrejem Babišem.

Taková cena je tedy naprosto logická.

Majoritním vlastníkem společnosti RAPACES GROUP byla Simona Sokolová, což je členka představenstva skupiny Agrofert, která je ve skupině Agrofert zodpovědná za mlékárny, mražené pečivo, drůbežárny i distribuci potravin. I ona svůj podíl v Profrostu následně prodala Agrofertu.

Z výše uvedeného vyplývá, že částka 527,5 milionu Kč, kterou Agrofert za maximálně 20 procent akcií Profrostu Andreji Babišovi zaplatil, byla mimořádně přemrštěná. Znovu se tak nabízí otázka, zda spíše než o zaplacení reálné kupní ceny akcií nešlo o zastřenou dividendu.

Výplata dividendy by však byla zdaněna, kdežto prodej předražených akcií zdaněn není. Takové jednání by ale nebylo ani obcházením nebo zneužitím zákona, ale porušením zákona, a jednalo by se o daňový únik.

Autor je advokátem, přednáší právo na Právnické fakultě UK a dalších vysokých školách.

Vyšlo v rámci mediální spolupráce s Literárními novinami.  Publikováno se svolením autora.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Výměna manželek

Myslíte, že je problém v pořadu? A co třeba sociální sítě, kam rodiče často dávají fotky svých dětí bez jejich souhlasu? Nebo třeba videa, která s nimi točí a dávají na internet? To nemyslíte, že je třeba řešit spíš, než jeden pořad?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Slováci snižují daně malým firmám

12:16 Jiří Paroubek: Slováci snižují daně malým firmám

Koalice Spolu Petra Fialy, slibovala v daňové oblasti na začátku volebního období hory s horáky. Spe…