Alexandra Alvarová: Vodebautisté a ti druzí

19.03.2017 15:05 | Zprávy

Dotaz Hlasu Ameriky na Rádio Jerevan: „Je pravda, že nemáte v obchodech žádné zboží?“ Odpověď Rádia Jerevan: „A vy zase bijete černochy!“

Alexandra Alvarová: Vodebautisté a ti druzí
Foto: Martin Kovář
Popisek: Počítač, internet, klávesnice. Ilustrační foto.

Tenhle vtip jsem za komunistů milovala. Přesně totiž popisovat jednu starou sovětskou propagandistickou techniku. Američané ji v padesátých letech pojmenovali „Whataboutism“. To když William Averell Harriman kritizoval v roce 1947 vzmáhající se sovětský imperialismus a Ilja Erenburg mu v listu Pravda odpověděl, že Američané se mají raději starat o rasovou segregaci a nerovnost.

Česky by se asi řeklo „avyzasismus“, ale „vodebautismus“ mi znělo nějak veseleji. Vodebautismus je v podstatě technika, která nepříjemný dotaz po pravdivé podstatě průšvihu odklání směrem k útoku na chyby tazatele nebo chyby systému, kterému tazatel důvěřuje. Cílem vodebautisty je vyvolat nejistotu o tom, zda existuje morálka. Je to levnější než natáčet filmy o krásném spasitelském Rusku – ostatně na to dnes už nikdo neskočí.

Pamatujete, jak se poprvé začaly spouštět internetové diskuze pod články a blogy? V České republice, která sloužila jako testovací poloprovoz všech posléze celosvětově uplatněných metod, bylo čtení těchto diskuzí opravdovým utrpením.

Každý druhý komentář v nich byl plný urážek, sprostoty, nenávisti, negace, zpochybňování všeho, co jsme měli za původně dobré. Na všem lze najít smradlavou nit a tito diskutéři – na rozdíl od nás, kteří taky musíme někdy pracovat – hledali pilně a neúnavně a lili špínu pod každičký článek. Jejich silná emocionální hodnota mi bránila uvědomit si, že jsou to stále titíž, dvacet až třicet lidí, kteří pilně píší a píší. To je statisticky úplně zanedbatelné číslo. Ale dokázali mylně přesvědčit mě a tisíce jiných čtenářů, že Češi jsou zakyslí, zákeřní frustráti. Tady se myslím zrodil pojem „pravdoláskař“, který zesměšnuje Havlovo: Pravda a láska musí zvítězit nad lží a nenávistí.

Slovo pravdoláskař dehonestuje nepřátele lži. Pravda a láska neexistují, a kdo tomu věří, je idiot. Původně to nám, městským českým cynikům přišlo docela cool. Moravané a venkované reagovali zdrženlivěji, vysmívání se tradičním pojmům není úplně jejich parketa. Ale brzy se to rozšířilo jako mor. Skepsi a cynismus máme všichni zažrané pod kůží, a tak netrvalo dlouho a náš strach se za vydatné pomoci článků z ruských serverů zhmotnil do podoby vraždícího uprchlíka s „ajfounem“. Bez váhání jsme uvěřili, že „městský intoš, kavárenský povaleč, dobroser, havloid a pravdoláskař“ je nepřítel zdravě uvažujícího selského lidu, protože ho platí miliardář Soros. Strach totiž vypíná schopnost klást si logické otázky a ověřovat fakta. Limbický systém, jehož smyslem bylo připravit nás na útěk či boj a moc u toho „nešpekulovat“, je nejlepším spojencem propagandistických operací.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Kampaň

Dobrý den, možná se pletu, ale neutrácí za kampaň ze všeho nejvíc právě vaše hnutí? Možná by nebylo na škodu, kdyby se limit pro politickou kampaň snížil - co vy na to? Třeba byste jako politici pak víc makali a nespoléhali na to, že pak uděláte kampaň - nic osobního, zrovna vás je vidět docela dost...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ivo Strejček: Dobře, nebo špatně?

15:26 Ivo Strejček: Dobře, nebo špatně?

Těch deset dní mezi 10. a 20. únorem 2025 si dobře zapamatujme. Událo se v něm několik zlomových udá…