Antonín Rašek: Po pádu letadla u Smolenska znovu smutno

30.11.2016 21:10 | Zprávy

Polská vláda řízená v pozadí Jaroslawem Kaczyńskim si od nástupu k moci musela od Evropské unie za ohrožování demokracie vyslechnout už leccos nepříjemného. Tu za ochromení ústavního soudu, jindy za manipulaci s médii. Kritizována byla i za nacionalistický populismus.

Antonín Rašek: Po pádu letadla u Smolenska znovu smutno
Foto: Archiv
Popisek: Polsko

Těžko však jím bylo její rozhodnutí exhumovat oběti letecké katastrofy u Smolenska. Souhlasí s tím jen desetina Poláků. Sedm z deseti je proti.

V tak katolické zemi, jako je Polsko, se není co divit. Lidé to považují za zneuctění mrtvých. Dvě stovky příbuzných požádalo proto prezidenta Andrzeje Dudu, vládu a polský episkopát, aby jim pomohl zneuctění obětí zabránit. Všichni však mlčí, a tak jen spoléhají na intervenci papeže Františka. Někteří z pozůstalých nechali své příbuzné raději zpopelnit.

Polská prokuratura zdůvodňuje své rozhodnutí údajnou řadou nedostatků při vyšetřování a pro nedostatečnou fotografickou dokumentaci obětí provedenou ruskou stranou.

Při katastrofě zahynula podstatná část polské politické a vojenské elity spolu s prezidentem Lechem Kaczyńskim a jeho manželkou.

Výročí leteckého neštěstí je spojováno s tragédií v Katyni, v níž na Stalinův rozkaz zahynulo v roce 1940 kolem dvaceti tisíc polských důstojníků a civilistů.

Kolem letecké tragédie, jak už to tak u podobných událostí bývá, kolují různé spiklenecké teorie. Dokonce se v této souvislosti objevilo i jméno bývalého premiéra a současného předsedy

Evropské rady Donalda Tuska. Údajně je k dispozici jeho tajné setkání o této události s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

Mezi experty ale převládá přesvědčení, že příčinou katastrofy byl souběh chyb posádky, nezvládnuté komunikace s ruskými řídícími letového provozu a situace na palubě letadla. Polský ministr obrany Antoni Macierewicz z neštěstí obviňuje ruskou stranu. Zatím bez důkazů.

Zásadní problém tkví v něčem jiném. Jak je možné, aby byla plánována přeprava představitelů státu a bezpečnostních složek, při níž potenciálně mohla zahynout a také zahynula jejich podstatná část? Tohle přece nikdo odpovědný nemůže zdůvodnit.

Autor je sociolog.

Vyšlo v rámci mediální spolupráce s Literárními novinami

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Jste pro zrušení senátu?

Mám dotaz k vaší kritice toho, jak senát pracuje. Myslíte, že je opravdu užitečný? A kdyby ANO získalo v senátu i ve sněmovně většinu, zrušili byste senát?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pavel Foltán: RRTV – jablko politických svárů? Už zase?

12:40 Pavel Foltán: RRTV – jablko politických svárů? Už zase?

A už je to tady! Mohl bych se zlomyslně a poťouchle smát, jak ta moje (v branži už obecně a insiderů…