V porovnání s téměř čtyřmi hodinami televizního formátu, podle kterého probíhá prezidentská Přímá linka, chyběly otázky „od občanů“, za to přibyla kritičnost. Nejenže ve studiu se ptala i moderátorka soukromé a Kremlu rozhodně ne nakloněné TV Déšť, ale i její kolegové ze státních televizí kladli nezvykle kritické otázky, tedy se prostě normálně ptali na problémy, které vidí každý kolem sebe. A že jich v Rusku přibývá.
Soudě podle reakcí premiéra Medveděva, který si kdysi zakládal na labelu liberála, vláda i Kreml o všech problémech ví, ale buď někdo udělal něco špatně navzdory jejich správnému rozhodnutí, nebo ještě teprve zraje řešení toho či onoho problému. Tak namátkou, embargo na dovoz západních potravin otevřelo příkladně prodejní pulty domácím pěstitelům a chovatelům, ale bude ještě 8-10 let trvat, než ruští dobytkáři vychovají hovězí na tyto pulty.
Medveděv také ví, že náklady skleníkových ovocnářů jsou neúměrné a že polská jablka jsou dál na ruském trhu, jen se tváří jako srbská a jsou dvakrát dražší. Přiznává i to, že lidé, kteří uvěřili ruské měně a naspořili si v rublech, přišli už reálně o poloviny úspor. Ale co se dá dělat. Celé Rusko vinou sankcí přišlo o desítky miliard dolarů.
Navíc světové ceny ropy klesly na polovinu, tvrdí Medveděv, což přímo ve studiu dokázal pohotovým výpočtem z hlavy: 115 USD na konci roku 2013 a dnes aktuálně 65 USD za barel. Nejenže 65*2 je 130 a ne 115, ale ani pád ropy nezačal před rokem. Pozvolný pokles nabral strmější gravitaci až 1. srpna, kdy poprvé cena barelu klesla pod hranici 105 USD. A tím se završila tříletá perioda ropného boomu oscilujícího vysoko na nad oněmi 105 USD, na nichž je postavený ruský rozpočet.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Český rozhlas