Pesimistická nálada (pod hranicí 50 bodů) přetrvala nejen po celý minulý rok, ale táhne se již od poloviny roku 2022. Pozitivní zprávou je alespoň fakt, že v průběhu roku 2024 se nálada měla přece jen tendenci trendově mírně zlepšovat, třebaže z nízkého základu.
Problémem číslo jedna tuzemských průmyslníků zůstává zabrzděná poptávka na hlavních exportních trzích. V prosinci došlo k dalšímu poklesu výroby (nejprudšímu za posledních pět měsíců), stejně jako v případě nových zakázek. Nižší prodeje a rostoucí volná kapacita měly za následek pokračující snižování počtu zaměstnanců. Pozitivní zůstal cenový vývoj – tempo růstu nákladů bylo nejpomalejší od května a podniky pokračovaly ve snižování prodejních cen třetí měsíc v řadě.
Bude pro Českou republiku rok 2025 lepší, než ten proběhlý?Anketa
Tuzemský průmysl tak vstupuje do nového roku v útlumu a zatím se ani neblízká na lepší časy. Ty jsou totiž závislé na vývoji v zahraničí – zejména v Německu, kde aktuálně panují ještě horší podmínky ve zpracovatelském sektoru. V tomto roce očekáváme – podobně jako v posledních dvou letech – přibližnou stagnaci německé ekonomiky, z nemalé části právě kvůli průmyslové depresi. Průmyslová výroba v Německu klesá setrvale již sedmým rokem a zdá se, že problémy jsou spíše dlouhodobého strukturálního charakteru, jejichž řešení si bohužel vyžádá delší čas.
Jinak řečeno, bez obratu trendu v německém průmyslu nelze počítat s výraznějším oživením ani v Česku. Proto jsme ohledně restartu českého průmyslu v první polovině letošního roku spíše skeptičtí. S větším optimismem hledíme do druhé části tohoto roku a zejména do roku 2026. Tahounem tuzemské ekonomiky proto bude i v nejbližších kvartálech znovu spotřeba domácností. Za celý letošní rok odhadujeme růst českého HDP okolo 2 %.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV