Eman Pluhař: „Tyranie médií“ Ignacia Ramoneta

04.04.2022 15:33 | Komentář

Slovo tyranie v titulku budí nejspíše asociace s tyranií v Moskvě, ale patří k názvu českého vydání prozíravé knihy o subtilnější tyranii. Kniha vyšla před téměř třiceti lety a autorem není nikdo menší než známý španělský sociální demokrat Ignacio Ramonet, v té době pařížský profesor Teorie komunikace a šéfredaktor známého Le Monde diplomatique.

Eman Pluhař: „Tyranie médií“ Ignacia Ramoneta
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: psací stroj

Svazek s původním názvem „Komunikační past: moc a mýty médií“ je obšírnou (184 s.) a v mnohém ohledu aktuální analýzou historické krize médií, krize informační pravdy a novinářské identity, která změnila tradiční funkci médií i roli novinářů. Členěn je do devíti kapitol, ze kterých jsou aktuální jistě kapitola „Tisk, moc a demokracie“, „Být dnes žurnalistou“ či „Nová imperia“ nebo „Konec televizních novin“ a přitažlivé jsou i podkapitoly jako „Mediální pravda“, „Fůze a koncentrace“, „Zvěsti, mýty, analogie“ či „Nekrofilní televize“. 

Autor analyzuje historický vývoj krize od jejich kořenů v šedesátých letech minulého století, od ztráty novinářského monopolu na šíření informací a s tím spojené krizí novinářské identity jako „strážce demokracie“. Dle jeho názoru tradiční dělba státní moci funguje již jen formálně, ale skutečnou první moc ve státě představuje ekonomika, druhou média a teprve na třetím místě je politika. V této konstelaci media nefungují jako „strážci demokracie“a je proto třeba nově definovat komplementární pojmy jako je informace (novinářské pravdy), cenzura a propaganda. Zatajování starého druhu zažívá renesanci v Moskvě, ale jinak vypadlo ze hry. Nově se : „informace zakryje nebo zmrzačí, protože se konzumuje ve velkém a člověk si nevšimne, že jedna chybí...informace už není raritou jako celá století předtím“.

Za hlavní nešvar žurnalismu své doby považuje senzacechtivost, nepravdivé informace a politickou moc nad médii. Politická moc nad médii je ale poněkud v rozporu s jeho vlastní tezí o dělbě státní moci, kde stojí média nad politikou. Také se nepotvrdily obavy, že trend „vidět místo rozumět“ anebo „vidět=rozumět“ povede v oblasti informace k iracionalitě. Nepotvrdily se ovšem díky internetu, který prožil nástup až po vydání knihy.V oblasti informace tím však vznikla iracionalita při hledání „pravdy“ v záplavě informací (Der Spiegel: „Nikdo už neví, co je správné a co ne a je ochoten uvěřit i tu největší pitomost“). Ale na druhé straně pro lidi, kteří se chtějí informovat, není problém se orientovat na kvalitní média. Kniha o tyranii médií má tedy jasně varovný charakter, ale její doslov je optimistický včetně citátu od Václava Havla: „Vyžaduje to dlouhá léta, než se pravda a na morální poctivosti založené hodnoty prosadí a triumfují nad cynismen, ale nakonec vždycky zvítězí“.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Kokain, tráva nebo špiritus?

15:49 Jiří Paroubek: Kokain, tráva nebo špiritus?

To už nedávají ani ti největší a nejzaslepenější podporovatelé vlády z řad komentátorů a expertů. Ne…