Filip Šebesta: Woke… by the smoke

01.08.2022 18:56 | Glosa

O lesním požáru a reakcích, které vyvolal ve veřejném prostoru

Filip Šebesta: Woke… by the smoke
Foto: Archiv Filipa Šebesty
Popisek: Analytik Filip Šebesta

Kouř z požářiště v Národním parku České Švýcarsko v úterý ráno dofoukl až k vytříbeným nosům novinářů pražských redakcí a dalších influencerů debaty na sociálních sítích. Český twitter to pochopitelně dostalo do varu. Tomu, kdo alespoň trochu sleduje zdejší ale i západní debatu (nejen) na sociálních sítích, musel být její tón už předem jasný. Asi těžko může někoho překvapit, že se zde dominantně požár spojoval s klimatickými změnami, člověkem zaviněnými a vůbec s obecnou neúctou k planetě atd. Za všechny shrnující titulek komentáře Petra Koubského z Deníku N: „Kouřové signály z Hřenska signalizují, že změna světa definitivně dorazila i k nám“. Jisté nadšení panující mezi uživateli bylo jen těžko skrývané. Ačkoli oni by přirozeně tvrdili opak.

Lesní požár si na sítích, stejně jako ten v severních Čechách, záhy začal žít svým životem a nabýval, jak už to bývá, často velmi bizarních podob. Za všechny například neúnavná externí lékařka prezidenta republiky Džamila Stehlíková: „Strhla bych peníze z platu prezidenta, který se o České Švýcarsko nezajímá, na prémie pro hasiče, kteří u Hřenska riskují životy za necelých 40 000 měsíčně. Proč vůbec platíme Hrad? 20 let jen rozbíjel parlamentní demokracii, táhl nás k orientálním despociím, lhal a pohrdal lidmi.“ Je to ještě na alespoň trochu vážnou polemiku, nebo už rovnou na stanovení diagnózy, které tato kazašská lékařka tak ráda stanovuje jiným? Jisté je, že nenávist a lhostejnost jsou emoce, které se vzájemně vylučují, a zdá se být celkem jasné, která strana je jakou z nich vedena.

Redaktor MfD Josef Kopecký komentoval slova premiéra Petra Fialy. Ten řekl, že „by musel mít klapky na očích, kdyby neviděl, že se klima určitým způsobem mění a že celá Evropa čelí požárům způsobeným neobvykle vysokými teplotami.“ Podle Kopeckého z Fialových slov bude „v IVK i mezi dalšími popírači klimatické změny mrzeníčko.“

To už za krátkou polemiku stojí. Nejsme totiž žádní „popírači“, těmi je někdo úplně jiný. Jádro naší polemiky netkví v tom, zda se klima mění. To se samozřejmě mění a měnilo vždy. Člověka vnímáme jako nedílnou součást okolního světa a přírody, které jako úspěšný živočišný druh přetváří a kultivuje tisíce let k obrazu svému, nechceme jej odstranit, eliminovat jeho život tak, jak jej známe a jak jej žijeme. Trváme na tom, že lidé ve většině případů zbytečně přírodu neničí a že pouze bohatá společnost si muže dovolit její rozsáhlou ochranu a také to dělá, což je empiricky dokázáno.

Jediní popírači změny jsou naopak ti, kdo se jí snaží za jakoukoli cenu zabránit a pozastavit vývoj klimatu na úrovni předindustriální plus dva stupně a ani o setinu jinak. My říkáme, že je potřeba se jako vždy v dějinách adaptovat a že to bohatší lidstvo za sto let bude umět mnohem lépe, než my si dnes dokážeme představit. Necháme-li je samozřejmě zbohatnout. Prozatím děláme ve světě, kde Čína nebo Indie ušetřené evropské emise ihned dorovnají a převýší, vše proto, aby tomu tak nebylo.

Z rozumných hlasů, které ve zjitřené debatě o lesním požáru zněly, stojí za zmínku dva. Oba pánové to mají takříkajíc spočítané, i když o tom možná ještě neví. Tím prvním byl Martin Adámek z Katedry botaniky Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, který se zabývá požárovou ekologií ve střední Evropě. Podle něj požár v Českém Švýcarsku nemusí být pro přírodu až taková katastrofa. „Les, který by byl na území přirozený, by se s tím dokázal poměrně dobře vypořádat … nepůvodní smrkové monokultury jsou naopak na oheň velmi citlivé,“ říká v rozhovoru, který poskytl ČRo. A doplňuje: „U nás je požárů ve srovnání s jižní Evropou řádově méně. Není to tady rozhodně tak suchá a horká krajina jako v jižní Evropě. Je jich méně, řekl bych, že tak srovnatelně jako ve Skandinávii nebo v Polsku.“ To ostatně potvrzují i data hasičského sboru. Počet lesních požárů u nás v posledních letech nepatrně rostl, ale rozhodně se nejednalo o žádný „hokejkový graf“. A třeba v loňském deštivém létě počet lesních požárů oproti předchozímu roku zaznamenal pokles o sedmadvacet procent, nejvíc ze všech druhů sledovaných požárů.

Tím druhým hlasem byl starosta Krásné Lípy Jan Kolář, kterého citoval deník Právo i mnozí další. Podle něj k požáru, jeho rozsahu a šíření z velké části přispělo to, že v lese Národního parku bylo ponecháno suché dřevo napadené kůrovcem. Park na to dokonce místní starostové opakovaně upozorňovali. Ideologie bezzásahovosti vymyšlená na environmetálních katedrách univerzit, která nemá s praxí lesního hospodářství nic společného, chce v české kulturní krajině, kde původního, vzniklého bez zásahu lidské ruky není nic, vytvářet pralesní divočinu.

Bývalý ministr životního prostředí Moldan, na otázku Lidových novin, zda hrají ponechané odumřelé dřeviny v rozšíření požáru nějakou roli, odpověděl: „Jsem přesvědčen, že nehrají.“ Žít v tom ale musí místní, ti, kterým dnes hoří za domem, a kteří se bojí o svůj majetek. Ti druzí jsou v Praze ve svých kancelářích, na katedrách a v redakcích jen „woke by the smoke“, probuzení kouřem.

Převzato z webových stránek Institutu Václava Klause

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vlastimil Podracký: Listopadový převrat jako předmět propagandy

11:24 Vlastimil Podracký: Listopadový převrat jako předmět propagandy

Převrat v listopadu roku 1989 vnímáme jako změnu totalitního komunistického režimu na demokratický, …