František Matějka: Mrtvý Rom. „Měl střílet nejdřív do vzduchu“. Omyl, pane Gorole...

03.01.2012 11:17 | Zprávy

Jeden Rom je mrtvý, druhý zraněný a v nemocnici. Policie teprve zahájila vyšetřování, nemá ještě jediný posudek a nevyslechla svědky, ale romský aktivista Gorol už má jasno: „On je normálně popravil.“

František Matějka: Mrtvý Rom. „Měl střílet nejdřív do vzduchu“. Omyl, pane Gorole...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Romové u voleb

O Silvestra střílel třiašedesátiletý muž v Tanvaldu na dva Romy. Po prvotních úkonech je vyšetřován na svobodě. Jeden z Romů je mrtvý a druhý se střelným zraněním v nemocnici. Oba se podle vyjádření starosty už dříve dostali do křížku se zákony. Nechme policii v klidu, ať vyšetří, co a zejména proč se stalo. Mě zaujalo tentokrát něco jiného - aktivistický přístup k věci Štefana Gorola.

Zatímco za nedávný útok s mačetami prý může tak trochu servírka, a některými je dokonce zlehčován ve stylu „byla to jen hospodská rvačka“, v případu z Tanvaldu má Gorol jasno hned. Stihl v rychlosti navštívit místo, kde se událost stala, promluvil si s členy rodiny Romů a zatímco policie teprve začíná s vyšetřováním, střelbu na ně ihned označil za popravu. „Nic neměli v ruce. A pokud by měli, tak by měl (údajně napadený muž) dvakrát vystřelit do vzduchu a až potřetí třeba do nohy nebo do ruky. A on je normálně popravil,“ prohlásil.

Pane Gorole, dovolím si z druhého konce vnímání situace předjímat, tak jako jste Vy označil střelbu za popravu, že střelba byla vynucená a ryze obranná. Kdo z nás má pravdu, případně zda se děj udál ještě jinak, to nechť rozhodne policie, případně soud. V každém případě však neplatí, že bezúhonný a netrestaný občan, což je v České republice základní podmínkou pro legální držení zbraně, je snad povinen při jejím použití nejprve střílet do vzduchu a pak teprve na cíl, jehož kroky se cítí být ohrožen na životě nebo zdraví – natož aby pak mířil jen „třeba do nohy nebo do ruky“. Mýlíte se a bylo by dobré, abyste zbytečně nemátl další případné oběti oprávněné obranné střelby. Mohl byste je mít na svědomí, kdyby si vzali Vaše slova k srdci a spoléhali na to, že mají pár vteřin navíc, když se třeba rozhodnou někoho napadnout. Bez ohledu na to, co si myslíte Vy, rozhoduje výhradně konkrétní krizová situace o tom, zda bránící se člověk vystřelí do vzduchu pro výstrahu, nebo zda rovnou zamíří na hruď a dvakrát stiskne spoušť.

Takže ještě jednou, pane Gorole: Jak a proč se událost v Tanvaldu stala, to nechme na policii a soudech. Zapomeňte však na to, a nešiřte mezi své soukmenovce bludy, že až bude zase někdo střílet po těch, které aktivisticky ochraňujete, bude muset střílet dvakrát do vzduchu a teprve pak do nohy nebo ruky. Nebude. Nic takového neříká nejen zákon, ale ani pud sebezáchovy. Je totiž lepší být souzen dvanácti, než nesen šesti - a to bez rozdílu barvy kůže.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: František Matějka

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Zase jen řeči

Vy tvrdíte, jak je třeba reagovat na zpětnou vazbu od lidí. To si myslím taky. Ale pak koukám, že jste se neobtěžoval reagovat ani na jeden z dotazů zde. Tak si představujete tu komunikaci v praxi? Podle mě je to tak se vším. Jako politici něco slibujete, ale realita je pak úplně jiná.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – 379. díl. Jiří Šotola – Kterak rozpoznat báseň

10:18 Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – 379. díl. Jiří Šotola – Kterak rozpoznat báseň

Psal se rok 1977. Pro jedny rok Charty, pro jiné teprve rok vstupu do světa dospělých. V tom roce mi…