Ve snaze být vůči Číně „odvážnější“ plánuje EU přehodnotit a „zvážit“ vazby mezi EU a Čínou, přičemž postoj Pekingu k pokračujícímu konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou považuje za klíčovou součást budoucích vztahů, uvedla předsedkyně Evropské komise Ursula von Der Leyenová ve čtvrtek. „To, jak bude Čína nadále spolupracovat s Putinovou válkou, bude určujícím faktorem pro budoucí vztahy mezi EU a Čínou,“ řekla.
Bylo to poprvé, kdy šéfka EU pronesla kompletní projev o vztazích unie s Pekingem. Uvedla, že EU musí být „odvážnější“ ve svých jednáních s Čínou, která se stala „represivnější doma a asertivnější v zahraničí“. Evropská unie prý musí své vztahy s Pekingem „zátěžově otestovat“ a „zbavit rizika“ své vztahy s Pekingem, a to jak politicky, tak ekonomicky, počínaje získáním „jasného obrazu o tom, jaká jsou rizika,“ řekla von Der Leyenová. Nedoporučila však úplné „oddělení“ od Číny a uvedla, že to není „ani životaschopné – ani v zájmu Evropy“. Vyzvala také země EU, aby „odvážněji a rychleji využívaly“ nové ekonomické nástroje proti Číně, včetně prověřování zahraničních dotací.
Uprostřed toho, co popsala jako „nevyvážený“ ekonomický vztah, von der Leyenová uvedla, že EU koncem tohoto roku zavede novou strategii hospodářské bezpečnosti. "Musíme zajistit, aby kapitál, odborné znalosti a znalosti našich společností nebyly využívány k posílení vojenských a zpravodajských schopností těch, kteří jsou našimi systémovými rivaly."

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: PV