Ivan David: Zemětřesení, geopolitické zájmy a mocenské boje

15.02.2023 7:37 | Komentář

Dnes je to týden, kdy se doslova otřásla Země. Zemětřesení v několika vlnách srovnalo se zemí města v jihovýchodním Turecku a severovýchodní Sýrii. Počet obětí každý den stoupá, ve chvíli, kdy píšu tuto stať, už dosáhlo 36 000 a stále přibývají, dokonce se odhaduje, že závěrečný počet bude dvojnásobný.

Ivan David: Zemětřesení, geopolitické zájmy a mocenské boje
Foto: Hans Štembera
Popisek: Europoslanec Ivan David

Je to strašlivá tragédie, v tom se shodují všichni. Bohužel, mocní se neshodnou v tom, jak a kterým obětem pomoci.

Ohledně Turecka jsem měl obavy, jak turecký stát pomůže v oblastech, které jsou obývány převážně Kurdy. Na území na severovýchod od epicentra zemětřesední u města Gaziantep. Postižena byla velká „kurdská“ města, například Diyarbarkir/ Amed či Malataya.

Zdá se, že nejhorší obavy se naplnily. Jak uvádějí reportéři z místa, včetně reportérky rakouské veřejnoprávní televize ORF, ale především kurdští představitelé z Turecka, pomoc po 3 kritické dny od začátku zemětřesení prakticky nebyla žádná. Předseda Kurdské německé obce Ali Ertan Toprak v rozhovoru 11. února pro STERN řekl: „Lidé jsou zcela ponecháni sami sobě. Tisíce lidí jsou stále pod troskami a ti, kteří přežili, se bojí, že zemřou žízní, zemřou hlady nebo umrznou. Máme tam mnoho přátel a příbuzných, jak v Turecku, tak v Sýrii. Už několik dní od nich dostáváme zoufalé hovory a hlasové zprávy. Lidé nás doslova prosí, abychom požádali mezinárodní společenství o pomoc, protože turecký stát naprosto selhal.“

Toprak také upozornil, že Turecko má druhou největší armádu NATO – asi 1 milion lidí ve zbrani – ale vláda a prezident Erdogan je na pomoc po zemětřesení vůbec nenasadili! Turecká záchranářská organizace AFAD podle vyjádření místních představitelů také v mnoha oblastech vůbec nebyla. Přišla pomoc ze zahraničí – z Řecka a Arménie, ale také z Rakouska, Německa, Ruska a dalších zemí. Vzedmula se obrovská vlna solidarity. Kurdská německá obec sebrala jen za 3 dny 100 000 eur. Pomáhá mezinárodní organizace Červený kříž a Červený půlměsíc. Pomoc tureckého státu je hodnocena jako velmi nedostatečná. Turecká armáda a další mocenské složky nastoupily až v okamžiku, kdy bylo třeba zabránit rabování či chránit záchranné týmy před útoky místních lidí, kteří mnohdy po řadu dní vyhrabávali své mrtvé či zraněné z trosek holýma rukama a jsou zoufalí a naštvaní. K tomu se přidávají útoky různých kriminálních band… Mnohé záchranné týmy, třeba izraelský, už Turecko opustily.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Petr Letocha byl položen dotaz

Možná se nepletu, ale zdá se, že díky Trupovi se Evropa probouzí?

Jednak konečně vidíme nějaký pokus o to, ukončit mírem válku na Ukrajině a taky se zdá, že Evropa začíná řešit i svou bezpečnost. Ale opět se tím ukazuje, že jsme jako Evropa selhali a zaspali. Nebo máte jiný názor? Jestli ano, tak jak vysvětlíte, že se dosud vážně o míru na Ukrajině nejednalo? A ja...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Jahn: Veřejnoprávní fiasko! Kdo chce víc nemá nic

10:14 Petr Jahn: Veřejnoprávní fiasko! Kdo chce víc nemá nic

Asi jste v posledních týdnech zaznamenali čím dál tím nekompromisnější vyjádření, nejen z opozičních…