Ivan Jordák: Volit, či nevolit?

09.05.2019 21:35 | Zprávy

Není to tak dlouho, vždyť co to je 30 let v historii státu, co nám občanům bylo tvrzeno, že řízení a správa státu se bude odvíjet od výsledku voleb, vycházejícího ze svobodné soutěže politických stran nebo hnutí, které se voleb zúčastní.

Ivan Jordák: Volit, či nevolit?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Volič u volební urny, ilustrační foto

Aby nebylo pochyb, byla přijata ústava a i řada zákonů, které stanovily pravidla postupu vzniku a podmínek existence politických stran a hnutí, jejich účasti ve volbách do poslanecké sněmovny a zastupitelstev, stejně jako účasti občanů při volbách do senátu. Později byly i přijaty podmínky přímé volby prezidenta. Volby, respektive jejich výsledky jsou platné, pokud soud nerozhodne o jejich neplatnosti z důvodů stanovených zákonem a žalobu může podat prakticky kterýkoli občan. Parlament a zastupitelstva pak zase v případech a způsobem stanoveným v zákoně volí vlastní orgány, přijímají zákony a také vyslovují souhlas či nesouhlas s orgány moci výkonné (vlády a samosprávných orgánů).

Pro výsledky voleb, ale i pro konání orgánů zvolených nebo se od voleb odvíjejících je rozhodující prostá většina občanů, kteří vybrali tu či onu stranu, hnutí, případně kandidáta. Menšina má právo se vyjádřit, podávat petice, připomínky, manifestovat, po celé období mezi volbami, ale nemůže měnit jejich výsledek, nebo měnit rozhodnutí vítězů voleb, či jimi stanovených orgánů. Změnu může uskutečnit, až tato menšina zvítězí v dalších volbách, a stane se tak většinou.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Ondřej Krutílek byl položen dotaz

Dočkáme se změny Zelené dohody?

Dobrý den, frakce Patriotů navrhovala zařadit na program jednání pléna EP bod věnovaný nutnosti změnit Green Deal. Vy jste prý byli proti. Proč? Vy si nemyslíte, že je revize nutná? A i kdyby projednání prošlo, je vůbec reálné, že se jako většina politiků v EU probudí a dočkáme se změny? Podle mě se...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Joukl: Budou parlamentní volby férové? Vsadím se, že nikoliv

9:16 Zdeněk Joukl: Budou parlamentní volby férové? Vsadím se, že nikoliv

U nás prý máme demokratické volby. Nikoho však nevzrušuje, že předběžné „síto“ pro volitelnost kandi…