Jakub Petruška: Deset netradičních pohledů na hodnotu zlata

26.03.2017 12:29 | Zprávy

Zlato bylo, je a vždy bude bráno jako něco fascinujícího a výjimečného. Je od počátku součástí lidské civilizace – jako symbol bohatství a moci. Kvůli zlatu se vedlo mnoho válek, mnoho národů bylo kvůli němu vydrancováno a vyhubeno. Vzpomeňme si jen na nejslavnějšího španělského kolonizátora a dobyvatele Hernána Cortése, který pod španělskou korunou dobyl a podmanil si obrovskou a bohatou říši Aztéků. Zlato bylo zdrojem moci, ovšem přinášelo s sebou bohužel i zkázu.

Jakub Petruška: Deset netradičních pohledů na hodnotu zlata
Foto: archiv
Popisek: Zlaté cihly, ilustrace

Zlato je jedinečné – není možné jej vytvořit a není jej mnoho, bereme-li v úvahu celou planetu. Je vzácné a každý jeho kousek byl vždy vysoce ceněn. Po staletí jej lidé využívali jako monetární kov, symbol bohatství a prosperity i jako nástroj ochrany a uchování hodnoty. Tuto funkci si přeneslo i do dnešních, dynamických dní.

Deset pohledů na zlato:

  1. Mediánová hodnota příjmu Američana

Tato hodnota dosahuje 56 516 dolarů za rok. To odpovídá 47 uncím zlata – pro představu se jedná o krychli s hranou 4,2 cm.

  1. Jeden milion dolarů

Jeden milion amerických dolarů představuje cca 833 uncí zlata. Kdybychom toto množství roztavili, získali bychom kostku o hraně 11 cm, tedy asi dvou třetin délky typické bankovky.

  1. Elektrické spoje raketoplánu Columbia

Veškeré zlato použité pro elektrické spoje v raketoplánu Columbia by dnes stálo cca 1,6 milionu dolarů, což představuje 1,312 milionu uncí zlata – to by se vešlo do krychle o hraně 12,8 cm.

  1. Trumpovo jmění

Celé jmění současného amerického prezidenta je odhadováno na cca 3,7 miliardy dolarů. Pokud tuto sumu převedeme na zlato, získáme cca 3,1 milionu uncí – ty by se vešly do kostky o hraně 1,7 m. To je mimochodem méně, než výška samotného prezidenta, který měří 188 cm.

  1. Bitcoin

Tato kryptoměna má hodnotu cca 14,7 miliardy dolarů, což představuje cca 12,3 milionu uncí. Krychle by měla hranu 2,7 m.

  1. Bohatství Billa Gatese

Bohatství tohoto předního podnikatele činí cca 85 miliard dolarů, což je hodnota cca 70,8 milionu uncí zlata. Chcete si představit bohatství Billa Gatese ve zlatě? Šlo by o kostku s hranou necelých pět metrů.

  1. Světová roční produkce zlata

Vyjádřeno penězi, pohybuje se celková roční produkce zlata kolem 124 miliard dolarů. Celkem tedy jde o 103,2 milionu uncí zlata. Tato zlatá krychle by měla hranu dlouhou 5,5 m.

  1. Fort Knox

Celková hodnota zlata, které je uloženo v americké pevnosti Fort Knox, je 176,8 miliardy dolarů, po přepočtení na zlato je to 147,3 milionů uncí. A toto zlato by se vešlo do krychle o hraně 6,2 m.

  1. Zásoby zlata centrálních bank

Celkové rezervy centrálních bank činí 1,3 bilionu dolarů – zlatým ekvivalentem budiž 1,1 miliardy uncí. Tento objem zlata by vytvořil kostku o hraně 12 m.

  1. Veškeré vytěžené zlato světa

Celková hodnota veškerého množství zlata vytěženého za celou dobu trvání lidské civilizace představuje hodnotu 6,8 bilionu dolarů, což je asi 5,6 miliardy uncí zlata. Taková krychle by měřila úctyhodných 20,9 m.

Z uvedených údajů je patrné, že zlato je opravdu velmi vzácné. Pokud si vezmeme hodnotu zlata, které bylo kdy v historii vytěženo, jde o cca 6,8 bilionu dolarů. To není vůbec mnoho. Podle zprávy Institutu pro mezinárodní finance (IIF) činí celkový globální dluh 217 bilionů dolarů (což je mimochodem 325 % světového HDP), což je v podstatě 32krát více, než je hodnota veškerého vytěženého množství zlata. Na splacení globálního dluhu by tedy bylo potřeba přes 179 miliard uncí zlata. To je jen těžko uvěřitelné, že? Bohužel toto zadlužení roste a zlata se netěží více – spíše naopak, protože rudy již nejsou tak kvalitní. Jinými slovy, zlato je velmi vzácné a pokud by mělo pokrýt celkový globální dluh, byla by jeho cena za jednu unci zlata obrovská.

Autor je investiční analytik. 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Martin Exner byl položen dotaz

Kdo přesně podle vás nebere válku na Ukrajině vážně?

A co máte na mysli tou podporou Ukrajiny všemi prostředky? Měli bysme tam nasadit i vlastní vojáky? Nebyl by ale tento krok začátek třetí světová? A máte dojem, že se Ukrajině pomáhá málo?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Joukl: Vymíráme, vymíráme …. (a to třetí bylo raději zapomenuto)

9:20 Zdeněk Joukl: Vymíráme, vymíráme …. (a to třetí bylo raději zapomenuto)

Bezdětní nebo bez dětí? Ono je třeba rozlišovat ! Jsou přirozeně bezdětní, kteří děti mít nemohou. P…