Jakub Petruška: Svatební sezóna v Indii aneb Sto padesát milionů sňatků a tuny zlata

27.09.2016 10:49 | Zprávy

Rok 2016 se pomalu blíží ke svému závěru, a pokud jde o trh se zlatem a stříbrem, bude to, zdá se, závěr úspěšný. Ještě před rokem byly tyto drahé kovy ve fázi poklesu a medvědí nadvláda vzbuzovala obavy z atakování kriticky nízkých hranic. Po Novém roce ale medvěda vystřídal býk a oba kovy začaly razantně růst; uvidíme, zda jim to vydrží do konce roku. V Asii ale opět začíná pro kovy příznivá sezona – období festivalů a svateb, jež bývá ve znamení enormního zájmu o zlato.

Jakub Petruška: Svatební sezóna v Indii aneb Sto padesát milionů sňatků a tuny zlata
Foto: archiv
Popisek: Zlaté cihly, ilustrace

Jak je známo, asijští obři Čína s Indií patří k největším spotřebitelům zlata na světě a láska k němu je v těchto zemích velmi silně zakořeněna. Ve srovnání se západními kulturami je tento vztah ke žlutému kovu až extrémní, ačkoli i právě Západ svůj postoj pomalu mění. Důvodem jsou faktory jako obrovský nárůst peněžní zásoby, nerovnováha měnové a fiskální politiky, záporné úrokové sazby, nemocný bankovní systém, růst zadlužení atd. To vše je hnací silou strachu z dalšího celosvětového vývoje.

Obliba zlata v asijských zemích je trvalá a narůstá především v období svátků, festivalů a svatební sezóny. Při těchto příležitostech hraje žlutý kov jako dar významnou roli – ať už v podobě šperků, anebo formou finančního zajištění. Přestože jsou zlaté šperky originálním dárkem i v západních zemích, ve srovnání s Indií a Čínou jde o směšné objemy. Zmínění asijští obři jsou domovem asi 40 procent světové populace a patří k největším světovým dovozcům zlata. A to není oblíbené jen zde, ale prakticky v celé Asii. Dobrou ilustraci poskytuje následující schéma, které ukazuje, jak obrovské množství lidí žije v tomto regionu. Kruh nezahrnuje jen Indii a Čínu, ale i další země, v podstatě nejlidnatější část kontinentu. Potenciál pro zlato je zde tedy zřejmý: v onom kruhu se nachází 22 z celosvětových 37 megaměst, tedy metropolí s 10 a více miliony obyvatel.

22 metropolí s 10 a více miliony obyvatel

Čína a Indie představovaly v roce 2015 více než polovinu celosvětové poptávky po zlatých špercích a zlatě, zatímco například v USA to bylo asi jen 5 procent. A onu poptávku navyšují i zmíněné významné události – v Číně jsou to oslavy nového čínského roku a v Indii festival světel Diwali, který začíná 30. října a je následován svatební sezónou. A jen pro přiblížení, o jak významné období se jedná: V Indii žije cca 300 milionů lidí ve věku mezi 25 a 29 lety, přičemž odhadovaný počet svateb v období let 2011–2021 se tedy pohybuje kolem 150 milionů. Na každou svatbu je vyčleněno  cca 0,7 až 70 uncí zlata, což představuje přibližně 35 až 40 procent z celkových svatebních výdajů. Navíc zlato, které je ceněno v indických rupiích a v čínském renminbi, opravdu výrazně stouplo – je dražší než nakupují spotřebitelé například v USA. Spotřeba zlata také závisí na příjmu domácnosti, nicméně růst příjmů v Indii je na vzestupu s nárůstem střední třídy.

Spotřebitelské výdaje v Číně a Indii podle mezinárodní poradenské společnosti Boston Consulting Group brzy předběhnou výdaje v Německu a ve Francii. Počet „bohatších domácností (s příjmy nad 20 000 dolarů ročně) v Číně do roku 2020 vzroste na 280 milionů – to odpovídá cca 30 procentům všech městských obyvatel země. To je vzhledem k dnešním 120 milionům obyvatel v kolonce „bohatší“ poměrně výrazný skok. A to je další dobrá zpráva pro trh se zlatem.

Pokud jde o Indii, tam se počet členů střední třídy dokonce ztrojnásobí – do roku 2025 to bude 89 milionů obyvatel. Ještě méně uvěřitelné je pak konstatování poradenské společnosti McKinsey & Company, že ekonomická produkce pěti největších indických měst do roku 2030 dosáhne úrovně pěti zemí se středními příjmy. Hlavním tahounem je Bombaj, která má (i s celou aglomerací) 21 milionů obyvatel. S částkou 245 miliard dolarů, kterou přináší indické ekonomice, by mohla brzy předstihnout celou Malajsii. Silným hráčem je i Dillí, které ekonomicky jednou předčí celé Filipíny. Takový růst je velkou příležitostí k expanzi, rozmachu obchodu a růstu příjmů, které pak dávají ekonomický impuls k vyšší poptávce po zlatě.

Indická ekonomika se vyhoupla před Čínu. Podle hospodářského výhledu Mezinárodního měnového fondu by měla indická ekonomika letos růst o 7,4 %, zatímco u čínské se čeká 6,6 %. Taková čísla jsou mnohem vyšší, než u vyspělých ekonomik typu USA, EU nebo Japonska.  Je zjevné, že obě zmíněné asijské ekonomiky jsou silnými hráči a na globální scéně se derou stále dopředu. Takový vývoj bude silně podporovat poptávku po drahých kovech a podle všeho nebude ustávat. 

Autor je investiční analytik. 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Adéla Šípová byl položen dotaz

předseda

Dobrý den, co vím, tak Vy jste Hřiba za předsedu nechtěla. Je nějaká možnost, jak ho můžete ve straně odvolat? Nemyslíte, že ji svými skandály, ale i neschopností řešit problémy s dopravou v Praze jen poškozuje? A nemyslíte, že to, že už není předsedou Bartoš může mít pro stranu fatální důsledky? On...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Dominik Rusinko: Český průmysl zakončil rok pesimisticky

13:57 Dominik Rusinko: Český průmysl zakončil rok pesimisticky

Podmínky v tuzemském průmyslu se na konci roku znovu zhoršily. Index nákupních manažerů (PMI) pokles…