Jak se zdá, minimálně dvě tvrzení, obsažená v senátní zprávě, jsou sporná. Nikoli pokud jde o popis samotných metod, údajně používaných Američany během výslechu podezřelých teroristů, ale pokud jde o to, jaké výsledky tyto metody přinesly a zda o nich věděli i političtí představitelé.
Někdejší vice-prezident za vlády George W. Bushe Dick Cheney popřel v rozhovoru pro televizní stanici Fox News tvrzení obsažené v senátní zprávě, že prý politikové byli „oklamáni“, že jim CIA neřekla o těchto metodách plnou pravdu. „To je lež,“ prohlásil Cheney rezolutně a dodal, že samozřejmě prezident Bush, stejně jako on, věděl o metodách výslechů „vše co potřeboval vědět“. Nejnovější zprávu senátu označil za „plnou nesmyslů“ a trval též na svém dosavadním přesvědčení, že výslechy podezřelých osob s použitím těchto drastických metod skutečně přinesly relevantní informace v boji s terorismem.
A to je druhý sporný bod senátní zprávy, která tvrdí, že prý mučení nebylo užitečné k ničemu.
Zajímavý je v tomto ohledu postoj nynějšího amerického prezidenta Obamy, který zatím zůstává v tomto sporu „neutrální“ a nechce se evidentně přiklonit k žádné straně, ačkoli právě on by o tom měl vědět nejvíc.
Prezident Obama už v jednom ze svých úplně prvních nařízení po nástupu do úřadu před šesti lety zakázal „mučení“, označované tehdy v praxi CIA poněkud eufemisticky jako „rozšířené metody výslechu“, které podle Obamy představují „zradu amerických hodnot“ a něco, co významně poškodilo pověst Spojených států ve světě.
Prezident Obama ale odmítl návrhy některých demokratů na utvoření komise, která by tyto případy vyšetřovala a výslovně nyní znovu ocenil pracovníky CIA jako „patrioty“, kterým „jsme vděčni za jejich snahu ochránit naši zemi“ před teroristickými útoky.
Zdá se dokonce, že jako prezident, který je pravidelně informován o všech možných teroristických hrozbách, jak se objevují, má dnes i jisté pochopení pro svého předchůdce v Bílém domě, George Bushe. Jeho obavy z dalších velkých teroristických útoků po jedenáctém září 2001 považuje za „legitimní“ a uznává, že tehdejší americká vláda stála před nesmírně těžkým rozhodováním, pokud chtěla takovému nebezpečí zabránit.
Zveřejnění senátní zprávy by mělo podle Obamy nám pomoci „nechat tyto metody tam, kam patří – totiž do minulosti“.
Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu Plus Názory a argumenty Publikováno se souhlasem vydavatele.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Český rozhlas