Jan Bureš: Američané rozjíždějí jarní nákupy, Španělé čekají s napětím na aukce

19.04.2012 7:30 | Zprávy

Americká radost z jarních nákupů trochu tlumila nervozitu z bobtnajícího napětí ve Španělsku. Americké akcie si tak trochu oddychly a končily smíšeně. Podobnou úlevu zaznamenalo euro. Otázka je, na jak dlouho?

Jan Bureš: Američané rozjíždějí jarní nákupy, Španělé čekají s napětím na aukce
Foto: Hans Štembera
Popisek: Dolary

V amerických nákupních košících je živo a Američané v březnu zvýšili útraty za celou řadu věcí, především však za elektroniku a oblečení, což nejsou zrovna nezbytné statky. Na první pohled tak zlepšující se situace na americkém trhu práce (nezaměstnanost je oproti minulému roku skoro o procentní bod nižší) hraje do karet domácí spotřebě. Pozitivnímu příběhu o silnějším americkém trhu práce a silnější poptávce stojí v cestě dvě překážky. První z nich je netradičně teplá zima, která mohla letos trochu urychlit jarní nákupy. Je to vidět na velice svižném meziročním růstu prodejů stavebních a zahradnických materiálů (přes 12 %). Tyto položky mohou v dalších měsících zpomalit a americkou nákupní euforii trochu brzdit.

 Druhým problémem mohou být přetrvávající vysoké ceny benzínu, které se během letní motoristické sezóny více zakousnou do rozpočtů amerických domácností. To ale zatím bezprostředně nemusí trhy příliš trápit. Výraznějším rizikem na obzoru bude znovu Španělsko. V tomto týdnu ho na trzích čeká dvojí test - dnes aukce pokladničních poukázek, ve čtvrtek dvouletých a desetiletých dluhopisů. Zatímco dluhopisy s kratší splatností do tří let by si díky politice ECB (LTRO) měly udržet podporu, s upsáním delších splatností může mít Španělsko problémy. Strach ze začarovaného kruhu neefektivních narychlo šitých úspor a propadu hospodářství může hnát španělský desetiletý výnos dál nad 6 %. Napětí v eurozóně pak pro globální trhy může být zase koulí na noze, která přebije pozitivní zprávy z jiných koutů světa, například z amerického maloobchodu.

Jan Bureš
Hlavní ekonom Era Poštovní spořitelny

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Názory, ParlamentniListy.cz

RNDr. Luděk Niedermayer byl položen dotaz

Co myslíte, že bude s budoucností Evropy a tedy i naší?

Jestli budeme jediný, kdo se bude snažit o ,,zelenou politiku"? A jaký to má význam pro životní prostředí, když se o ochranu klimatu budeme snažit jen my? Vždyť v porovnání třeba s USA nebo Asií jsme pidi světadíl. Nebo je podle vás nějaká šance, že by se politici v EU konečně probrali a začali také...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Chápe vůbec Fiala realitu české společnosti?

15:16 Jiří Paroubek: Chápe vůbec Fiala realitu české společnosti?

V českých mainstreamových mediích se objevují časté informace o tom, že nový americký prezident se d…