Jan Bureš: Blíží se konec “zlatých časů” německého bundu?

15.09.2016 10:49 | Zprávy

Dluhopisy upadly v posledním týdnu v nemilost. Německý bund za poslední týden ztratil skoro 2 % a jeho výnos se poprvé od června vyhoupl zpátky do kladných hodnot. Stává se z jednoho z nejvýnosnějších aktiv posledních let konečně “horký brambor”, kterého se investoři budou těžko zbavovat?

Jan Bureš: Blíží se konec “zlatých časů” německého bundu?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Finanční analytik Jan Bureš

Je to možné. Za výraznými zisky (nejen) německých dluhopisů od roku 2014 stála směs příznivých faktorů na straně poptávky i nabídky. Některé z nich v tuto chvíli vyprchávají. Začněme od nabídky - rozpočtové schodky se snížily za poslední tři roky znatelně ve všech velkých vyspělých ekonomikách (G7). Nejmarkantnější je to ovšem v Německu, kde se zvětšily rozpočtové přebytky a celkový veřejný dluh je i díky tomu oproti minulému roku o zhruba 135 miliard eur nižší. Je pravděpodobné, že německý přebytek se letos i příští rok sníží. I tak ale nelze čekat, že nabídka nových německých dluhopisů začne v dohledné době výrazněji růst.

Je ale možné, že se zhorší poptávka po dluhopisech. Podle našich analýz přispěla k rostoucí poptávce (od roku 2014) po německém bundu nejprve padající cena ropy a inflace.Následně bund pozitivně ocenil i reakci ECB na nízkou inflaci - poptávku zvýšil jak pokles krátkých sazeb do záporu, tak především rozjezd kvantitativního uvolňování (QE). A na této frontě pomalu dochází ke změně počasí. Za prvé počítáme s tím, že stabilní ceny ropy a jádrové inflace by měly na konci tohoto roku konečně posunout celkovou inflaci v eurozóně výše - odlepíme se od nuly a budeme se pohybovat lehce nad 1 %. A pokud vše dobře půjde, mohla by ECB od března příštího roku pomalu odbourávat QE. V takovém prostředí a při stávajících super-nízkých výnosech by měla poptávka po bundech slábnout.

Poslední výprodeje na německém bundu tak mohou být začátkem velkého obratu. Cesta to ale nemusí být vůbec jednoduchá. Pokud porostou výnosy příliš rychle a srazí k zemi akcie a jiná riziková aktiva včetně ropy, mohou jít inflační očekávání dolů. ECB by pak ve finále opuštění intervencí mohla pozdržet a poptávka po dluhopisech by zase rychle ožila.

Autor je finanční analytik.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Michal Zuna byl položen dotaz

Jaká je podle vás pravděpodobnost, že na nás Rusko zaútočí?

Tvrdíte, že je třeba si ho držet co nejdál od těla, to nerozporuji, na druhou stranu, myslíte, že má Ukrajina šanci ho vojensky porazit i se vší pomocí od jiných států, včetně nás? Protože zatím to tak nevypadá a je mi tak Ukrajiny i líto. Myslím, že vyhasí strašně moc životů a ,,zbytečně", že tato ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: Biden chce střílet do Ruska

15:57 Zbyněk Fiala: Biden chce střílet do Ruska

Konec války na Ukrajině se blíží a nepomůžou ani (trochu zastaralé) zázračné zbraně.