To ovšem nebude vůbec nic jednoduchého. Na druhé straně se ozývají i nespokojené členské země EU, které naopak volají po přísnějším postupu vůči Británii - viz Francie a její požadavky na rybářskou politiku. A pokud se Mayové nebude dařit sehnat podporu pro dohodu, může se časem najít víc poslanců pro hlasování o její důvěře. Pro jistotu investorů a pro libru by proto možná bylo nakonec lepší, aby hlasování o důvěře bylo vyvoláno co nejdříve. Pokud Mayová svoji pozici ustojí, nemůže být nové hlasování o důvěře vyvoláno v dalším roce.Nejen brexit ovšem může být setrvalým zdrojem napětí. Tuto středu pravděpodobně bude pokračovat korespondence mezi Římem a Bruselem novým varovným dopisem do Říma. Současně s tím pravděpodobně Komise přijme zprávu o italských veřejných financích, která bude konstatovat “výrazné porušení fiskální pravidel” a bude startem “procedury při nadměrném schodku” - nic dobrého pro italské dluhopisy.
A napětí na globálních trzích mezi tím přiživují negativní zprávy okolo společnosti Apple, která snižuje odhady své produkce iPhonů a pod tlakem zvyšuje počet nabízených modelů. Strach se tak vrací na trhy rychleji, než jsme si mysleli a je to znát i na koruně. Ta se včera i proto vyhoupla zpátky nad 26,00 EUR/CZK.
Jan Bureš
finanční analytik
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV