Finální test brexitové dohody Borise Johnsona tak přijde až tento týden. Nejprve dojde pravděpodobně k indikativnímu hlasování na nečisto (asi v pondělí) a pak na skutečné hlasování (pravděpodobně v úterý). Šance, že Boris Johnson sežene dostatečnou podporu, přitom po víkendu nevypadá vůbec jako malá. Boris Johnson sice zažil ponížení, kdy musel psát do Bruselu žádost o další odklad brexitu. Dal ale jasně najevo, že boj o dohodu pokračuje. A jeho vláda byla o víkendu přehlasována jen relativně lehce poměrem 322 ku 306. Řada z těch co dohodu nechtěla podpořit o víkendu, navíc nyní s “pojistkou” proti tvrdému brexitu odeslanou do Bruselu, říká, že dohodu podpoří. Pokud by se Borisi Johnsonovi podařilo dohodu prosadit, vytvoří se prostor pro zisky libry, eura (na frontě s dolarem) i středoevropských měn (na frontě s eurem).
Kromě brexitu tento týden přitáhne pozornost zasedání ECB, na kterém se bude loučit s trhy Mario Draghi. Žádnou změnu v nastavení měnové politiky však nečekáme - zajímavější budou komentáře týkající se vnitřních rozporů v bankovní radě v posledních měsících.
V neposlední řadě se můžeme těšit na první říjnovou nadílku podnikatelských nálad z eurozóny. Zejména PMI z německého průmyslu a německé Ifo budou napjatě sledované. PMI spadly na nejslabší úrovně od roku 2009 a ukazují v tuto chvíli na propad německé ekonomiky ve třetím kvartále o 0,3 % (mezikvartálně). Jakýkoliv záblesk stabilizace by byl pro největší evropskou ekonomiku dobrou zprávou.
Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV