Jan Bureš: Evropská centrální banka kosmeticky mění komunikaci, koruna je nejslabší od konce intervencí

28.04.2017 9:40 | Zprávy

Evropská centrální banka nepředstavila na včerejším zasedání žádnou revoluční změnu. Došlo ale k opatrnému ústupu od super-holubičí rétoriky posledních měsíců. I tak ale bude těžké s takto malým posunem pro euro dál rozšiřovat své zisky z posledních týdnů.

Jan Bureš: Evropská centrální banka kosmeticky mění komunikaci, koruna je nejslabší od konce intervencí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Finanční analytik Jan Bureš

Centrální bankéři totiž celkově zmírnili pouze hodnocení rizik prognózy směrem k růstu. Věří nyní, že jsou blíž k hodnocení, kdy jsou rizika pro růst plus mínus “vyrovnaná”. To ovšem neplatí o inflaci a ECB se zatím ve všech ostatních bodech včetně hodnocení inflace drží striktně holubičí rétoriky. Na druhou stranu Mario Draghi zjevně nekladl velký důraz na poslední pokles jádrové inflace a zdůraznil nutnost sledovat inflační výhled na horizontu prognózy. Co tedy čekat od ECB do budoucna?

Centrální banka je zatím spokojená jak s nastavením “tisku peněz” (programu QE), tak s obecně holubičí komunikací. ECB si podle nás s prudším otáčením kormidla i vzhledem k nízké jádrové inflaci může dovolit počkat až do druhé poloviny roku. Věříme, že pokud ekonomika eurozóny dál poroste tempem 1,7 % a zaznamenáme další pokles nezaměstnanosti, měla by jádrová inflace začít postupně sílit.

ECB přitom i v minulosti zvyšovala sazby ve chvíli, kdy jádrová inflace ještě zůstávala pod 1 % a “pouze” začala mířit vzhůru. I proto počítáme s tím, že by evropští centrální bankéři mohli v červnu ustoupit z extrémně holubičí rétoriky. V září by pak mohli ubrat nohu z plynu a představit úspornější QE (40 miliard eur/měsíc) a jeho lehké natažení do roku 2018. Není vyloučené, že časem také vypadne z komunikace závazek neměnit sazby ještě dlouho po ukončení QE. Až k takovým krokům dojde, může se euro těšit na výraznější zisky. Dnes to pro něj ale pravděpodobně bude ještě hodně těžké.

Na rozhodnutí ECB byla lehce citlivá nakonec i česká koruna, která se dostala v posledních dnech opětovně pod tlak. Zdá se, že slabší euro na frontě s dolarem se jí relativně líbilo a i díky tomu v průběhu včerejší seance déle odolávala hranici 27,00 EUR/CZK. V pozdních hodinách se ale nakonec stejně nad klíčovou psychologickou hranici znovu podívala a obchodovala se u 27,05 EUR/CZK.

Pokud se dnes s otevřením českých trhů koruna nebude schopná do konce týdne usadit pod 27,00 EUR/CZK, může to být signál pro některé sázkaře na silnější korunu k dalšímu uzavírání dlouhých pozic. V takovém případě by v příštím týdnu koruně moc nepomohlo ani blížící se zasedání ČNB.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Lenka Knechtová byl položen dotaz

bydlení

Vámi kritizovaná digitalizace stavebního řízení je podle mě zanedbatelný problém v porovnání s tím, že má ČR problém s nedostatkem bydlení, které, když už je, tak je pro většinu smrtelníků nedostupné. A upřímně nemám dojem, že když jste byli ve vládě, že jste problém nějak řešili. Můj dotaz tak zní,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: Trump chce nižší daně, vyšší cla a škrty ve výdajích

9:44 Zbyněk Fiala: Trump chce nižší daně, vyšší cla a škrty ve výdajích

Za ministra financí vybral Donald Trump manažera, který pomohl zbohatnout Sorosovi.