Jan Bureš: Evropská centrální banka kosmeticky mění komunikaci, koruna je nejslabší od konce intervencí

28.04.2017 9:40 | Zprávy

Evropská centrální banka nepředstavila na včerejším zasedání žádnou revoluční změnu. Došlo ale k opatrnému ústupu od super-holubičí rétoriky posledních měsíců. I tak ale bude těžké s takto malým posunem pro euro dál rozšiřovat své zisky z posledních týdnů.

Jan Bureš: Evropská centrální banka kosmeticky mění komunikaci, koruna je nejslabší od konce intervencí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Finanční analytik Jan Bureš

Centrální bankéři totiž celkově zmírnili pouze hodnocení rizik prognózy směrem k růstu. Věří nyní, že jsou blíž k hodnocení, kdy jsou rizika pro růst plus mínus “vyrovnaná”. To ovšem neplatí o inflaci a ECB se zatím ve všech ostatních bodech včetně hodnocení inflace drží striktně holubičí rétoriky. Na druhou stranu Mario Draghi zjevně nekladl velký důraz na poslední pokles jádrové inflace a zdůraznil nutnost sledovat inflační výhled na horizontu prognózy. Co tedy čekat od ECB do budoucna?

Centrální banka je zatím spokojená jak s nastavením “tisku peněz” (programu QE), tak s obecně holubičí komunikací. ECB si podle nás s prudším otáčením kormidla i vzhledem k nízké jádrové inflaci může dovolit počkat až do druhé poloviny roku. Věříme, že pokud ekonomika eurozóny dál poroste tempem 1,7 % a zaznamenáme další pokles nezaměstnanosti, měla by jádrová inflace začít postupně sílit.

ECB přitom i v minulosti zvyšovala sazby ve chvíli, kdy jádrová inflace ještě zůstávala pod 1 % a “pouze” začala mířit vzhůru. I proto počítáme s tím, že by evropští centrální bankéři mohli v červnu ustoupit z extrémně holubičí rétoriky. V září by pak mohli ubrat nohu z plynu a představit úspornější QE (40 miliard eur/měsíc) a jeho lehké natažení do roku 2018. Není vyloučené, že časem také vypadne z komunikace závazek neměnit sazby ještě dlouho po ukončení QE. Až k takovým krokům dojde, může se euro těšit na výraznější zisky. Dnes to pro něj ale pravděpodobně bude ještě hodně těžké.

Na rozhodnutí ECB byla lehce citlivá nakonec i česká koruna, která se dostala v posledních dnech opětovně pod tlak. Zdá se, že slabší euro na frontě s dolarem se jí relativně líbilo a i díky tomu v průběhu včerejší seance déle odolávala hranici 27,00 EUR/CZK. V pozdních hodinách se ale nakonec stejně nad klíčovou psychologickou hranici znovu podívala a obchodovala se u 27,05 EUR/CZK.

Pokud se dnes s otevřením českých trhů koruna nebude schopná do konce týdne usadit pod 27,00 EUR/CZK, může to být signál pro některé sázkaře na silnější korunu k dalšímu uzavírání dlouhých pozic. V takovém případě by v příštím týdnu koruně moc nepomohlo ani blížící se zasedání ČNB.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Tomio Okamura byl položen dotaz

Pozice ministra vnitra

Dobrý den pane Okamuro, Zajímalo by mě, kdybyste hypoteticky byl na pozici ministra vnitra, pod kterého také spadá Česká pošta, na co byste se zaměřil? Bylo by to na kvalitu této služby? Podle mě jde Česká pošta do pr... Nejen že za Rakušana došlo ke zhoršení dostupnosti a snížení počtu poboček, ale...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Zmatečný výklad zmatečného zákona

15:16 Zdeněk Jemelík: Zmatečný výklad zmatečného zákona

Předcházejí článek Netečná veřejnost byl provokací, která měla vzbudit zájem veřejnosti o zmatenou n…