Při horší náladě (vyšší averzi k riziku) zahraniční hráči jednoduše přivírají své sázky na korunu, kterých mají od konce intervencí otevřený stále velký objem (odhadem desítky miliard euro).
Koruna je o poznání citlivější především na “nám blízké” rozvíjející se trhy (turecká lira, maďarský forint, polský zlotý) a méně ji zajímají třeba výprodeje jihoafrického randu nebo argentinského pesa. To se ostatně ukázalo i během včerejšího obchodování. Koruna se svezla právě se silnými výprodeji na maďarském forintu, které odrážely na jedné straně obavy z radikálně uvolněné maďarské měnové politiky a na druhé pravděpodobně i strach z ohrožení schengenského systému ve světle probíhajícího migračního summitu.Ten skončil na dnešek v noci dohodou a střední Evropa včetně koruny zjevně v první reakci pocítila úlevu.
Pokud se ale povzneseme nad tyto denní pohyby, je těžké věřit, že se celkově špatná nálada na rozvíjejících se trzích ve třetím kvartále výrazněji zlepší. Zásadním startérem odlivu peněz z rozvíjejících se trhů byl podle nás strach z vyšších amerických sazeb, obavy z protekcionismu a obchodních přestřelek a v neposlední řadě na některých místech politické faktory (Turecko, Brazílie). Tyto negativní vlivy budou pravděpodobně přetrvávat i v následujících měsících a z rozvíjejících se trhů budou peníze dál odtékat. To by mělo zanechat své stopy i na koruně, která se opakovaně může dostávat pod tlak. Zvlášť pokud ČNB poměrně jednoznačně vyloučila použití devizových rezerv na tlumení rozkolísanosti české měny. I proto věříme, že se nakonec tento rok dočkáme na podzim ještě jednoho růstu sazeb - pravděpodobně v listopadu, ale se slabou korunou to nakonec může být i dřív…
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV