Souběžně včera Mezinárodní měnový fond upozornil, že nižší cena ropy bude pro globální ekonomiku příznivá a měla by k růstu světové ekonomiky přispět 0,3 až 0,8 procentními body. Nejvíce podle MMF pomůže velkým rozvíjejícím se ekonomikám, které jsou více závislé na dovozu ropy - především Číně a Indii. Eurozóně pomůže o něco méně, ale stále více než Spojeným státům - ty již v dnešní době nejsou v součtu tak velkým čistým dovozcem. MMF naopak varuje před přeceňováním rizik a odlivem kapitálu z řady ropných exportérů - především z Ruska, Nigérie a Venezuely.
Střední Evropa patří naštěstí do skupiny čistých dovozců, kde bude celkový efekt v součtu pozitivní. V nedávné analýze (http://www.csob.cz/WebCsob/Data/flash/2014/F_141215.pdf) jsme odhadovali, že českým domácnostem se díky levnější ropě zvýší reálné příjmy v roce 2015 zhruba o 0,2 %. Fenomén levnější ropy by měl přinést i trvalejší body průmyslu. Nemělo by se ale ve finále jednat o příspěvek k růstu vyšší než několik desetin procentního bodu. Ty podle nás v příštím roce do velké míry vykompenzuje slabší poptávka z Ruska, kde pro rok 2015 očekáváme nástup relativně hluboké recese.
Jan Bureš, hlavní ekonom Ery
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Názory, ParlamentniListy.cz