Macron by rád chtěl již v průběhu září prosadit klíčovou reformu pracovního trhu. Hlavní změnou má být decentralizace pracovních vztahů. Zaměstnavatelé by měli mít možnost pružněji uzavírat dohody se zaměstnanci nezávisle na celonárodních nebo sektorových dohodách s odboráři. V praxi by to znamenalo, že se například konkrétní automobilky budou moci dohodnout se svými zaměstnanci na mzdách, pracovních hodinách, přesčasech a mimořádných hodinách nehledě na nařízeních dohodnutých a schválených pro celý automobilový průmysl. Současně chce Macron celkově zjednodušit propouštění zaměstnanců a omezit výši peněžních trestů za neoprávněné propouštění, které ve Francii může nařídit soud.Francouzským podnikatelům se tato slova dobře poslouchají. Je však třeba si uvědomit, že Macronův předchůdce Francois Hollande narazil s daleko mírnějšími návrhy na “nepřekonatelný” odpor odborů. Na druhou stranu mandát prezidenta Macrona k reformám je daleko silnější - Hollande do voleb se skutečně reformním programem nikdy nekandidoval. Macron dostal výraznou podporu v parlamentních volbách, kde antireformní strany (extrémní pravice a levice) nijak výrazně nezabodovaly. Marine Le Penová získala “pouze” devět křesel.
I proto se Macron bude snažit využít široké podpory z voleb k rychlému prosazení potenciálně nejcitlivější reformy. Reformy na pracovním trhu budou v září prvním velkým testem. Pokud svůj první střet s odbory prohraje, jeho kredibilita půjde nutně dolů a těžko se mu budou prosazovat další body programu jako je například reforma penzí.
Jan Bureš
ekonom
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV