U ECB to není velká změna, protože utahování v pravém slova smyslu ještě ani nezačalo. U Fedu je to jinak. Americká centrální banka signalizuje v tomto roce stále dvojité zvýšení sazeb (se kterým zatím počítáme i my), ale trh jí nevěří. Na zasedání v tomto týdnu ke změně sazeb nedojde, klíčová bude tisková konference guvernéra Powella a vodítka pro zbytek roku. Půjde nejen o to, kdy a jak rychle sazby zase mohou mířit vzhůru, ale i o tempo současného utahování měnové politiky skrze odprodeje aktiv z bilance Fedu. Tržní očekávání nám už v tuto chvíli přijdou značně holubičí a dolar tedy pravděpodobně těžko od Fedu schytá další ránu.
Americký obrázek navíc v tomto týdnu doplní čísla z trhu práce, která podle našich odhadů skončí solidně nad konsensem trhu (cca 200 tisíc) a mohou dolar spíše potěšit.
V Evropě po studené sprše mizerných podnikatelských nálad tento týden čekáme na první odhad HDP za Q4 2018. Půjde o další nepřesvědčivé číslo ukazující na růst o 0,2 % mezikvartálně a zpomalení meziročního tempa na 1,2 % (nejpomalejší tempo od prosince 2013). Po velmi slabých měsíčních datech z průmyslu by ale HDP nemělo být pro většinu trhu velkým překvapením.
Kromě ekonomických čísel bude pozornost v Evropě samozřejmě i nadále přitahovat brexit - Theresa Mayová bude poslancům v úterý opět skládat účty. K zásadnějšímu hlasováním o novém návrhu ovšem dojde realisticky nejdříve v druhé polovině února.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV