Jan Bureš: O neústupné ECB a španělských aukcích

12.01.2012 10:24 | Zprávy

Německá ekonomika po více jak dvou a půl letech začíná padat. Souhrnná čísla za rok 2011 ukázala, že německé hospodářství se na konci roku propadlo zhruba o 0,25 procent mezi-kvartálně. Jsou to první “tvrdá” čísla, která jasně potvrzují, že nákaza z evropských periferií začíná brzdit i rozjetou německou lokomotivu. Je otázka, jak se k tomu postaví ECB na svém dnešním zasedání?

Jan Bureš: O neústupné ECB a španělských aukcích
Foto: Hans Štembera
Popisek: Evropská měna euro. Ilustrační fotografie euromincí

Po té, co v listopadu i v prosinci snižovala sazby, ponechá v lednu úroky s vysokou pravděpodobností beze změn. S mírnou recesí ECB počítá a svými předešlými kroky tomu již do značné míry přizpůsobila nastavení měnové politiky. Navíc poslední vpřed-hledící indikátory (německé Ifo a PMI) ukazují, že propad eurozóny v prvním kvartále 2012 nemusí zrychlovat. Na místě je tak alespoň určitá pauza a vyčkávání na to, jak se nakonec vyvine dnešní napětí na finančních trzích a jaký bude mít konečný dopad do reálné ekonomiky.

 Trhy právě proto bude víc než sazby zajímat, zda ECB v budoucnu eventuálně začne působit jako věřitel poslední instance i pro národní vlády. Tím by dala svým způsobem ruku do ohně za Itálii a Španělsko a významně by přispěla ke snížení dnešního napětí. Další snížení sazeb již na dnešním zasedání by paradoxně víru v takovou politiku mohlo ještě více podkopat. ECB by trhům vyslala signál, že očekává ještě výraznější propad ekonomiky a pravděpodobně hodlá ponechat Itálii i Španělsko svému osudu. ECB se proto spíše bude snažit konzervativně držet výhledu z poslední prognózy. Současně ale bohužel zůstane dál tvrdě neústupná v otázce větších intervencí na italských a španělských trzích..., a to se trhům líbit nebude. Uvidíme, jak dlouho ji tvrdý postoj vydrží ve světle startujících aukcí italských a španělských dluhopisů na konci tohoto týdne. Nálada není také dobrá na řecké frontě, kde se dostává do patu dohoda se soukromými věřiteli ohledně odepsání 50 % řeckého dluhu. Vidina krachu dohod s Řeckem a rostoucí pravděpodobnost neřízeného bankrotu trhům na klidu jistě také nepřidá.

Jan Bureš
Hlavní ekonom Era Poštovní spořitelny

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Názory, ParlamentniListy.cz

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Bylo ze strany ČSSD , SOCDEM , zrušeno Bohumínské usnesení ?

Dobrý den vážená paní europoslankyně K Konečná , zajímalo by mě , zda , kdy a kým bylo navrženo a případně zrušeno ze strany ČSSD , SOCEN , to jejich " moudré " , slavné , Bohumínské usnesení . Děkuji za odpověď a ať se Vám v osobním i politickém životě daří . E Dolejšová .

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: Za koho mluví Rutte? Kde je vlastně ten „Západ“?

13:15 Zbyněk Fiala: Za koho mluví Rutte? Kde je vlastně ten „Západ“?

Trump by rád rychle ukončil válku na Ukrajině, ale generální tajemník NATO má za to, že Evropa to pa…