Šéf Fedu Jerome Powell mluvil o tom, že americká ekonomika je v dobré kondici a je na místě, aby “pokračoval postupný proces normalizace měnové politiky”. Po jeho slovech trhy počítají prakticky stoprocentně s růstem sazeb v září a nadále zhruba z 60 % s dalším zvýšením v prosinci. Vedle Jeroma Powella byli na opatrně jestřábí notu naladěni i další členové Fedu - Esther George, Robert Kaplan, Raphael Bostic nebo Loretta Mester…, ta upozornila, že nelze brát příliš vážně zploštělou výnosovou křivku, která byla tradičně brána jako indikátor blížící se recese. Podle Mesterové se její vypovídací schopnost změnila.
Američtí centrální bankéři se také snažili “přecházet” nedávnou kritiku Donalda Trumpa, kterému se vyšší úrokové sazby jednoduše nelíbí. Fed nicméně vypadá na první pohled zvenku jednotně a holubičí hlasy (jako například Jamese Bullarda) zůstávají spíše osamocené. To se ale může změnit ve chvíli, kdy bude na dostřel dlouhodobá neutrální sazba (poblíž 3 %). V takové chvíli bude Fed logicky opatrnější, a pokud neuvidí rychlejší inflaci, tak by měl současný gradualistický přístup Jeroma Powella jednoduše vést k zastavení růstu sazeb. Jestřábi v centrální bance ale mají po ruce argumenty pro další utahování měnové politiky i ve chvíli, kdy se nízká nezaměstnanost a mzdy jednoduše do inflace ještě nepromítají…, věří, že k takové změně může pak dojít relativně rychle a nečekaně (https://bloom.bg/2Nb8e5U).
Jan Bureš
ekonom
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV