Jan Bureš: Pojištění proti silnější koruně zdražuje

18.10.2016 11:47 | Zprávy

Kurzové zajištění proti ukončení devizových intervencí ČNB, jež braní koruně v posílení, je každým dnem dražší a dražší.

Jan Bureš: Pojištění proti silnější koruně zdražuje
Foto: Hans Štembera
Popisek: Finanční analytik Jan Bureš

Čeští vývozci, kteří nevystihli optimální prázdninovou dobu k tomu, aby se si ještě za levno zajistili kurz, si tak možná lámou hlavu co s tím a jaká budoucnost kurzu EUR/CZK, resp. exit ČNB z kurzového závazku, který trval tři roky, může vlastně v praxi vypadat. My jsme se pokusili nad budoucností koruny a politiky ČNB zamyslet ve včera vydané analýze, z níž se možná hodí vytáhnout několik bodů, které jsme opentlili o několik aktuálních dodatků…

Věříme, že Česká národní banka čeká s koncem intervencí primárně na dvě věci. Za prvé na to, až domácí inflační tlaky zesílí a inflace bude mířit nad 2 %. K tomu by mohlo dojít v polovině roku 2017. Za druhé, Evropská centrální banka by měla začít tlumit tisk peněz, což by mělo brzdit příliv „horkých“ peněz do korun. V základním scénáři počítáme s tím, že ECB začne ústup z měnové expanze ve druhém kvartále 2017. To by mohlo vytvořit prostor pro ukončení intervencí v Česku ve třetím kvartále 2017.

Do konce intervencí počítáme s tím, že spotový kurz koruny bude v těsné blízkosti intervenční hranice 27,00 EUR/CZK. I když spotový kurz koruny bude pravděpodobně relativně stabilní, forwardové kurzy (dostupné k zajištění) mohou být o poznání volatilnější.Český finanční systém není schopen jednoduše kvůli různým limitům vstřebat rychlé a silné přílivy zahraničního kapitálu do korun. Pokud příliv zahraničního kapitálu do korun před koncem intervencí ještě zesílí (což ukazují aktuální data o likviditě ČNB), forwardové kurzy koruny posílí ještě hlouběji pod 27,00 EUR/CZK (což se právě děje).

Pokud jde o samotný průběh exitu, tak podle nás ČNB nechce trhy nijak výrazně překvapit načasováním – naopak tím, že bude trhy dlouho na exit připravovat (což dokazuje mediální aktivita členů bankovní rady - dnes bude např. na fóru s exportéry vystupovat M. Hampl). Jinak řečeno exit by neměl být super-překvapivý na “švýcarský způsob” (nicméně může se odehrát i mimo zasedání ČNB).

V samotný den “D” exitu je ale třeba počítat s vysokou volatilitou kurzu a dokonce se nedají vyloučit ani dočasné ztráty české měny. Na druhou stranu věříme, že ČNB nebude chtít dovolit koruně posílit v prvním roce o více než 5 % (na před-intervenční úrovně).

Po překonání krátkodobé volatility, by koruna měla postupně posilovat k úrovním diktovaným ekonomickými fundamenty. Podle našich odhadů by česká ekonomika na základě dlouhodobých fundamentů teoreticky snesla posílení kurzu do blízkosti 25 korun za euro. Nejistota spojená s odhadem teoretického kurzu koruny je ale vysoká (přibližně +10 %). Nicméně jak jsme uvedli výše v měsících a kvartálech bezprostředně po exitu budou korunu v rozletu stále tlumit intervence ČNB.

Jan Bureš

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Bylo ze strany ČSSD , SOCDEM , zrušeno Bohumínské usnesení ?

Dobrý den vážená paní europoslankyně K Konečná , zajímalo by mě , zda , kdy a kým bylo navrženo a případně zrušeno ze strany ČSSD , SOCEN , to jejich " moudré " , slavné , Bohumínské usnesení . Děkuji za odpověď a ať se Vám v osobním i politickém životě daří . E Dolejšová .

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: Za koho mluví Rutte? Kde je vlastně ten „Západ“?

13:15 Zbyněk Fiala: Za koho mluví Rutte? Kde je vlastně ten „Západ“?

Trump by rád rychle ukončil válku na Ukrajině, ale generální tajemník NATO má za to, že Evropa to pa…