Jan Bureš: Řekové mají v ruce (ne)úplnou dohodu

09.02.2012 10:41 | Zprávy

Řeckým politickým špičkám stále není jasno, zda chtějí spolupracovat se svými zachránci.

Jan Bureš: Řekové mají v ruce (ne)úplnou dohodu
Foto: Redakce
Popisek: Řecká vlajka

Po celonočním jednání se politici shodli na většině úspor, ale nechce se jim do dalšího snižování penzí ve státní správě. V původním úsporném balíku tak zůstává díra v hodnotě 300 až 400 milionů eur, kterou Řekové budou muset rychle zalepit. Taková částka by ale nemusela hrát nakonec kardinální problém a o náhradních opatřeních se může Trójka (EK, ECB, MMF) s Řeky pobavit na pátečním summitu. Ten zatím nikdo v reakci na (ne)úplnou dohodu řeckých špiček nezrušil.

Ve stínu řeckého lavírování bude zasedat Evropská centrální banka (ECB), která má v řecké šlamastice také důležité slovo. V tuto chvíli je poměrně jasné, že další snižování evropských sazeb není na pořadu dne. ECB bude mít současně možnost pochválit se za účinky poslední tříleté repo-operace, která pomohla vnést klid na španělský a italský dluhopisový trh. Z pohledu Řecka je ale zásadnější, zda ECB po zasedání potvrdí spekulace o tom, že je ochotná odprodat za nákupní ceny řecké dluhopisy fondu EFSF (eurovalu). Fond by je pak za nižší než nominální ceny prodal zpátky Řekům (na nákupy by jim samozřejmě musel napřed půjčit), a ti by tím ve finále snížili nominální hodnotu svého dluhu. Tento elegantní početní trik se pravděpodobně vyplatí všem včetně ECB. Ta sice na držbě řeckých dluhopisů nic nevydělá, na druhou stranu ale nebude realizovat ani žádné ztráty. Řekové zase nutně potřebují snížit dluh víc než jsou schopni odpustit soukromí věřitelé. Druhý záchranný plán pro Řecko ještě není schválen a už je oproti původním předpokladům v hlubokém skluzu. V lednu podle plánu MMF měly růst příjmy řeckého rozpočtu o 9 % a zatím o 7 % spadly. Navíc, i kdyby šlo vše podle plánu, řecký dluh by se měl do roku 2020 dostat na úroveň italského (120 % HDP). Bez dalšího řezání do dluhového sádla, a to i mezi oficiálními věřiteli (EFSF, členské státy eurozóny), se těžko obejdeme.

Jan Bureš
Hlavní ekonom Era Poštovní spořitelny

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Názory, ParlamentniListy.cz

Mgr. Richard Brabec byl položen dotaz

Co myslíte, že bude s budoucností Evropy a tedy i naší?

Jestli budeme jediný, kdo se bude snažit o ,,zelenou politiku"? A jaký to má význam pro životní prostředí, když se o ochranu klimatu budeme snažit jen my? Vždyť v porovnání třeba s USA nebo Asií jsme pidi světadíl.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Hampl: Znamení změny

13:57 Petr Hampl: Znamení změny

Druhý pohled Petra Hampla