Čeká nás o něco klidnější týden bez velkých rozhodnutí Fedu a ECB. Pozornost se asi soustředí jednak na setkání OPEC s Ruskem ve Vídni (půjde o navýšení produkce o 500 až 1,5 mil. barelů) a současně na první setkání ministrů financí eurozóny (euroskupiny) se svým italským protějškem Giovanni Triem. Ten by měl představit rozpočtové plány nové italské vlády. A ty alespoň v obecné rovině “na papíře” stále počítají s kombinací nákladných opatření - zavedením základního příjmu 780 eur měsíčně a zavedení rovné daně (na úrovni 15-20 %). Pokud italská strana půjde ostře proti společným rozpočtovým pravidlům, bude to pro zesláblé euro další špatná zpráva.
V tomto světle ani stabilizace červnových PMI v eurozóně (po pěti měsících propadu) nemusí nabídnout dostatečnou útěchu. Nebude mít podle posledních slov Maria Draghiho stejně žádný dopad na rychlejší utahování měnové politiky - sazby půjdou vzhůru nejdříve za rok…
Ve střední Evropě dál držíme naši sázku na červnový růst českých sazeb, a to především kvůli vyšší inflaci, rychlejším mzdám a slabší koruně. Je vidět, že ani holubičí ECB nakonec středoevropským měnám v uplynulém týdnu na dlouho nepomohla a koruna vyskočila zpátky nad 25,70 EUR/CZK. Tento týden mohou mít navíc problém s blížícími se tureckými volbami, které mohou nepříjemně dopadat na liru a zprostředkovaně na celý středoevropský region…
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV