Jan Bureš: USA - z epicentra krize se stává motor oživení

02.10.2012 9:32 | Zprávy

Pohled na zářijové nálady v průmyslu potvrzuje prohlubující se propast mezi výkonem Ameriky a zbytkem světa.

Jan Bureš: USA - z epicentra krize se stává motor oživení
Foto: Hans Štembera
Popisek: Dolary, ilustrační foto

Zatímco v USA nálada v průmyslu poprvé od května ukazuje expanzi a rostoucí nové objednávky, ostatní velké světové ekonomiky hlásí pokračující poklesy. Amerika se tak z původního epicentra krize stává pomalu centrem oživení. Nálada v japonském a čínském průmyslu ukazuje na pokračující kontrakci. Nejhorší nálada ale dál zůstává bezpochyby v eurozóně zatížené náročnou odtučňovací kůrou. Zajímavé ovšem je, že některé evropské periferie se pomalu dostávají z nejhoršího. Index nálady v průmyslu (PMI) v Itálii a Španělsku (i když zůstává na velice nízkých úrovních) roste šestý měsíc v řadě. Z velice nízkých úrovní se také nepatrně vylepšil německý index.

Největším propadákem ale zůstává do této chvíli opomíjená Francie, kde spadla nálada v průmyslu na 41-měsíční minima. Prezident Francois Hollande byl navíc minulý týden dotlačen představit nový fiskální balík, který by měl v příštím roce srazit francouzský deficit o 1,5 % HDP. To je na Francii hodně ostrá dieta, která může prohloubit ekonomické potíže druhé největší ekonomiky eurozóny. Zvláště proto, že většina opatření bude zaměřená na zvyšování daní pro bohaté a podniky. V takovém prostředí těžko začnou vznikat nová místa pro více jak tři miliony francouzských nezaměstnaných.

Disciplína při snižování deficitu je přitom v tuto chvíli důležitá, a to především z politických důvodů. Pokud má fungovat nový záchranný systém eurozóny a německý Bundestag má schvalovat nové záchranné balíky pro Řecko a Španělsko, potřebují němečtí politici vidět odhodlání zbytku klubu chovat se podle předem dohodnutých pravidel. I když by ekonomická logika někdy hovořila ve prospěch mírnější diety, politický diktát z Berlína a Bruselu je neúprosný. Potvrzuje to i poslední požadavek Německa, které chce po Madridu, aby pozdržel svojí žádost o pomoc ze záchranných fondů. Podle agentury Reuters je to proto, že chce aby se o nové pomoci Řecku, Kypru a Španělsku z taktického hlediska hlasovalo v Bundestagu naráz. Kdyby totiž němečtí zákonodárci každý týden hlasovali o nové pomoci, mohla by jim rychle dojít trpělivost.

Jan Bureš
Hlavní ekonom Era Poštovní spořitelny

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Názory, ParlamentniListy.cz

Ing. Lumír Aschenbrenner byl položen dotaz

Green Deal

Je nějaká šance, že to zelené šílenství skončí? Vždyť pokud budeme jediný, kdo mu podlehne, tak planetu to nezachrání a nás to žene jen do zkázy. Nebo myslíte, že nám lidem přinese něco dobrého? Co? Už takhle je naše ekonomika dost nekonkurence schopná – to je jen samé omezení, nařízení a byrokracie...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Štěpán Čábelka: Toxická feminita. 40 % žen je agresivnějších než průměrný muž

20:22 Štěpán Čábelka: Toxická feminita. 40 % žen je agresivnějších než průměrný muž

„Nemyslím si, že nám jako společnosti příliš prospívá jednostranné vykreslování mužů jako příčin vše…