Jan Campbell: 4x po Davosu, 4x po inauguraci

22.01.2017 17:40 | Zprávy

Nebyl jsem na místě v Davosu, ale z toho, co mohu číst a slyšet od jednoho účastníka, který tam byl již po několikáté, mohu identifikovat čtyři skutečností, které se budou přímo nebo nepřímo týkat většiny z nás, a mají ve své podstatě něco společného s paralelně ukončenou inaugurací amerického prezidenta Trumpa.

Jan Campbell: 4x po Davosu, 4x po inauguraci
Foto: Archiv
Popisek: Jan Campbell

První skutečností je veřejné zpochybnění globalizace. Tři desetiletí nebrzděné globalizace dorazilo k bodu, na kterém se elity začínají ptát sami sebe, zda to nemůže být konec. Zástupně stačí citát šéfa investiční společnosti Bridgewater, Ray Dalio: Jsme na bodu, na kterém globalizace může skončit. Na druhém konci Atlantiku prezident Trump ukazuje rušením smlouvy TPP a vyhrůžkami Číně, co si myslí o svobodném obchodování. V Číně působící Charles Édouard-Bouée, rozený Francouz řídící německou společnost Roland Berger v Číně, kterou spoluzaložil můj mladý ex-spolupracovník, přítel Hartmut Schnabell po společném hodnocení trendů v první polovině devadesátých let, přijel do Davosu zjistit, co je ve vzduchu, aby konstatoval, že tentokrát je nálada zcela opačná, než v minulosti.

Druhou skutečností je objevení se na davoské scéně tandemu Čína – Indie. O přítomnosti Číny a referátu prezidenta Si Ťin-pchinga jsem psal v předešlých dvou příspěvcích. Proto se zmíním o jedné zajímavosti z Indie. Tou je skutečnost nejrychlejší digitalizace státu na světě. Ta obsahuje mimo jiné většinové odstranění hotovosti z finančních a bankovních služeb. Od listopadu 2016 se ve velké většině případů platí digitálně s použitím Smartphon. Jsem přesvědčen, že nejenom ministr Babiš studuje první zkušenosti z Indie. Nevím, zda je studují kancléřka Merkel, prezident Juncker, Hollande, Tusk nebo Italský premiér Gentiloni. Ti nebyli v Davosu ani vidět, ani slyšet. Nevěřím, že by nepřijeli kvůli jídelníčku. Ten obsahoval během dne 50% vegi jídel, aby večer mohli účastníci WEF kompenzovat jinak.

Třetí skutečností je role umělé inteligence (AI) na WEF. Snad každé ze 400 symposií se zabývalo tímto tématem. Mnozí vidí AI jako nebezpečí, druzí jako pomocníka, další jako možnost si s její pomocí vybudovat daleko od nás novou civilizaci. Bylo možné slyšet i hlasy vyjadřující pochybnost, indikaci o době, kdy ji neutečeme, a potřebě začít připravovat člověka na novou éru. Jak jinak, Ind Vishal Sikka (Infosys), Američanka Mary Cummings (Duke-University), členové rady světového fóra AI, a McKinsey, nasadili tón: každá druhá lidská činnost bude zasažena AI, proto se musíme začít učit novému. Jak tomu bude v zemích, kde se reformuje jedna reforma vzdělávání za druhou, bez ohledu na absenci výchovy v rodině, opravdu nevím. Rady, nebo odpovědi od AI se zcela určitě nedočkám.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Róbert Šlachta byl položen dotaz

Spojíte se s SPD?

Půjdete do voleb společně? A co po volbách, umíte si s SPD představit koalici? Ještě by mě zajímalo, kdo za vás bude vlastně kandidovat? Nikoho jiného než vás neznám.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Filip Šebesta: Bezalternativní demokracie a návrat politiky

15:26 Filip Šebesta: Bezalternativní demokracie a návrat politiky

Česká, evropská a celkově celá západní demokratická politika přestává plnit svou funkci. Nedokáže a …