Jan Campbell: CNY 2021 – Rok Buvola (1)

14.02.2021 9:44 | Zprávy

Čínský Nový rok (doslova Rolnický Nový rok) nebo Svátky jara je nejvýznamnější z tradičních čínských svátků. Je často označovaný jako lunární Nový rok, jehož oslavy tradičně začínají prvním dnem prvního lunárního měsíce čínského kalendáře a končí 15. dnem, známým jako Svátek lampionů.

Jan Campbell: CNY 2021 – Rok Buvola (1)
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Velký kormidelník Mao kyne čínskému městu Kašgar

V tomto roce 16 denní oslavy začínají 12. února, z nichž pouze prvních 7 dnů (od 11. do 17. února) jsou státními svátky. Svátek lampionů připadá na 26. února 2021. Stejně jako loni, i letos je prvkem roku kov. V roce kovového Buvola tato kombinace symbolizuje důležitou věc: úspěch potká ty, kteří pracují tvrdě. Proto je tento rok vhodné dávat si realistické cíle, spíše než podlehnout snům a iluzím, aby obvyklé přání - gong xi fa cai – zvětšit své bohatství – mělo reálnou šanci na splnění. Chci věřit, že evropské vlády se mohou a některé i budou orientovat na staré čínské tradici a dávat si realistické cíle. Kvůli pandemii v 2020 neprobíhaly oslavy nového roku. Letos žádné zákazy vyhlášeny nebyly. Proto v ČLR se bude slavit, zatím co v EU a ČR se budeme hádat.

Tři dary Číně ze zahraničí

První dar ze zahraničí pochází z Ruské federace. Ta darovala ČLR, EU a světu důkaz, že státní suverenita a bezpečnost státu mají absolutní prioritu před jakýmikoli jednáními a dohodami. K důkazu napomohla EU a návštěva vysokého představitele EU pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Josepa Borrella v Moskvě před týdnem. Dlouho připravovaná návštěva, jejíž příprava těžko mohla obsahovat téma Navalnyj, tisková konference a následné reakce v Bruselu a Moskvě představily světu a ČLR tři důležité skutečnosti:

1) EU nemůže být považována za subjekt mezinárodních jednání. EU totiž nemá a neurčuje zahraniční politiku. 2) Borrellova životní, politická a diplomatická zkušenost není dostačující pro spojení proamerické - protiruské a pro evropské frakce v EK a EP snažící se o partnerský vztah s RF a ČLR. Dokazuje to skutečnost, že Borrell nebyl schopen ohodnotit bruselský cynismus, skutečný vliv Deutsche Welle, Anders Fogh Rasmussena (1953) a dalších instrumentů pro ovlivňování politiky a neviděl bruselskou past. Do ní se dostal v Moskvě (5. února). 3) USA se podařilo vrazit další klín do vztahu EU a RF. Na dobu neurčitou byla umlčena proevropská frakce snažící se o lepší vztah s RF a ČLR. USA vyhrály na body a čas.

Prezident Biden ho totiž neměl dostatek na korekturu diktátu EU. Diktát brzo a jasně dá nepoučitelným vědět, že EU je pouze periferií kognitivního kapitalismu sídlícího v USA. Kromě toho se prezident Biden musel připravit na včerejší telefonický rozhovor s prezidentem Si. Dostupné informace dovolují různou interpretaci rozhovoru prezidentů. Jeví se mi, že byl potvrzen rozdíl postojů mezi státy, že obě strany očekávají výsledek impeachmentu a rozhodnutí Nejvyššího soudu USA ve věci falšování procesu a výsledků prezidentských voleb. Jinými slovy: rozhovor se prezidentovi Bidenovi nepodařil a v březnu bude veselo. Předpokládám proto, že ČLR bude případ Borrell a různé interpretace rozhovoru prezidentů patřičně analyzovat i ve vztahu k nedávno uzavřené investiční dohodě s EU (30. prosince 2020) a k projektu 17+1.

Druhý dárek přinesl on-line summit 17 (států Evropy) +1 (ČLR) a covid-19, který se konal 9. února. Původní složení (16+1) rozšířené před dvěma roky o Řecko je trnem v oku USA. Že Řecko si hraje se sirkami v ruce, indikuje zrušení návštěvy prezidenta Putina v Řecku ve spojení s oslavami odtržení se Řecka od Osmanské říše 25. března 1821. Protože v českých veřejně právních médiích nemohu najít nic podstatného o setkání 17+1 podíval jsem se na oficiální webové stránky platformy 17 + 1 a zjistil, že existuje dokument s názvem Pekingský plán spolupráce mezi Čínou a zeměmi střední a východní Evropy. Plán obsahuje 38 bodů, včetně plánovaných akcí na rok 2021. Dále na Západě, v Le Monde píše 10. února Sylvie Kauffmann v příspěvku - A l’appui de sa stratégie d’influence en Europe, Pékin dispose d’une arme redoutable : les vaccins anti-Covid-19, že summit demonstruje boj za vliv v Evropě mezi USA a ČLR. Ta přidala k výzbroji novou zbraň: své vakcíny. Ano, je to pravda. Již 6 států ze 17 prokázalo seriózní zájem o vakcíny, které nejsou registrovány v EU. Jenom Maďarsko si koupilo 5 milionů dóz pro 10 milionů obyvatel. Srbsko 1,5 milionu dóz pro cca 5 milionů obyvatel. O Sputniku V nemluvě. Nebudu pokračovat, protože většině obyvatel nejenom české kotliny je jasné, že vakcíny a opakovaná vakcinace představují nevídaný obchod a příležitost zadlužit stát na věčné časy a podle rčení – po nás potopa. Po nás potopa je také název historického románu spisovatele Josefa Tomana z roku 1963. Děj je zasazen do starověkého Říma na sklonku vlády císaře Tiberia a počátku vlády šíleného císaře Caliguly. Česká vláda a opozice by si ho měli přečíst, nebo si ho nechat předčíst.

Protože EU je periferií USA, které mohou mj. jednoduše zastavit německé automobilky a tím i české dodavatele, je potřeba se smířit s vírou v americké vakcíny a poslušností k USA. Přestože nevím, zda byl na summitu dosažen cíl ČLR, který vyplývá z úterního příspěvku v Global Times - Vztahy ČLR s Evropou jsou v pořádku a nebyly narušeny změnami v politice USA, jeví se mi, že ČLR již hraje svoji a důležitou roli v Evropě a není podstatné, že summitu se účastnilo, pokud jsem správně informován, 6 ministrů ze 17 států.

Třetí dárek ze zahraničí ČLR představuje možnost podívat se na problém demografie v ČLR z jiného úhlu. S pomocí referencí z bývalého SSSR a Evropy, ČLR má oproti EU a ČR potenciál pro vytvoření kritické masy schopných a odhodlaných, kteří by mohli úspěšně zabývat se problematikou nemateriální reality a vědy o životě, dostat se k médiím a spoluutvářet modifikaci vnitřní a zahraniční politiky ČLR v duchu doby. Většina seniorů, ale i mladších ví, že starý model se hroutí. Hledání lásky, peněz a násilí převzaly moc nad přirozeným vztahem muže a ženy i v ČLR. Protože se jedná o dar, zaslouží si čas pro studium obsahu a jeho pochopení. V závěru se proto omezím na několik tézí a příkladů.

Z ČLR nedávno přišla zpráva týkající se populačního přírůstku, mužů a demografie. V roce 2019 v ČLR byl populační přírůstek nejnižší od jejího založení v roce 1949. V minulém roce, pokud se nemýlím, deficit představoval 1,75 milionů. Jako důvod se oficiálně uvádí především vysoká cena vzdělání a bydlení. Dovoluji si tvrdit, že zdůvodnění není plnohodnotné. Nebere totiž v úvahu nemateriální realitu. Co to znamená?

Dnes víme, že demografický problém se týká prakticky všech států, kde se uchytil kognitivní kapitalismus (viz: Výhledy levice v době kognitivního kapitalismu (2), vaševěc.cz, 8.2 a jiná média). Víme ze statisticky relevantních a objektivních dat, že Ruská federace ztratila zcela zbytečným úmrtím za 30 let tzv. demokratického vývoje téměř 14 milionů obyvatel v produktivním věku. V době Jelcina to bylo min. 5, v době Medveděva min. 2, v době dvou období vládnutí prezidenta Putina cca 6 milionů zbytečných úmrtí. Víme, že úmrtnost podobně jako populační přírůstek nemá lineární charakter. Během Velké vlastenecké války v SSSR, podobně jako v USA v době krize byla úmrtnost prokazatelně nižší, než obvykle. Fakta indikují, že v těchto obdobích stress, cholesterin (a sním spojená onemocnění srdce), výživa a další nebyly hlavními příčinami úmrtí. Víme také, že během konjuktury prakticky všechna onemocnění narůstají, především u lidí v pubertě, u mladých a středního věku. Méně z nás ví, že psychika obyvatel je spojena s rychlostí šíření onemocnění. Stačí seznámit se se statistikami psychických, psychosomatických, kožních a dalších onemocnění, abychom se přesvědčili, že nejenom chlebem žije člověk. To druhé, co potřebuje člověk k životu, věděli již ve dvacátých letech v SSSR. Tenkrát bylo založeno tzv. psychické měření člověka.

To obsahovalo částečně zavádějící tzv. smrtelné hříchy: Pýcha (Lucifer), lakomství (Mamon), závist (Leviatan), hněv (Satan), smilstvo (Asmodeus), nestřídmost (Belzebub) a lenost (Belfegor). V roce 1973 napsal etolog Konrad Zacharias Lorenz (1903 – 1989) knihu Osm smrtelných hříchů. Těmito hříchy podle něj jsou: Přelidnění Země, ničení životního prostředí, závod člověka se sebou samým, ztráta schopnosti prožívat city, genetický úpadek, rozchod s tradicí, rostoucí poddajnost lidstva k doktrínám, zbrojení atomovými zbraněmi. V Božské komedii využívá Dante Alighieri hříchy jako stupně v očistci, ve kterém se duše naučí protikladné ctnosti: pokora, štědrost, přejícnost, mírumilovnost, cudnost, střídmost a činorodost. V ČR doporučuji seznámit se s dílem etologa Zdeňka Veselovského (1928 – 2006). Nebo s dílem jednoho ze zakladatelů kulturní psychoanalýzy, Ericha Fromma (1900 – 1980). V knize To Have or To Be? (Mít nebo být?) se zabýval otázkou aktuálního odcizení člověka, které je způsobeno materialismem. Nabízel model společnosti řídící se principy humanistického socialismu a vycházel z myšlenek Buddhy, Ježíše, Mistra Eckharta a Karla Marxe. Přitom Fromm odmítal sovětský komunismus a kritizoval v praxi užitý kapitalismus a socialismus pro jejich nakažení se materialismem. Duchovní ekologie Fromma je částí psycho – demografie a vědy o životě jako části celostního vědění a sociální atmosféry (smrtící nebo život budící), ve které se vše odehrává ve dvou realitách: materiální a nemateriální.

Zmiňuji se o sociální atmosféře, protože omezení spojená s covid-19 a již evidentní a představitelné následky kapitalismu starého a dnes již kognitivního typu s pravděpodobností hraničící s jistotou povedou ke zvýšené úmrtnosti, především mužů. Mimo jiné proto, že současný hospodářský systém potlačuje funkce přírodní ve prospěch funkcí společensko-ekonomických. Výsledkem je mj., že muži nemohou plně realizovat svoji přírodní funkci. Proto se ztrácí smysl existence a vztah muže k ženě. Ta má zcela jinou přírodní funkci. Například, teprve po otěhotnění je vývoj ženského organismu ukončen. V případě úspěšného porodu dítěte žena-matka vnímá svět jinak než muž. Chránit své dítě má pro matku absolutní prioritu. Tu podporuje především nemateriální faktor. Objevit ho znovu a ve spojení s duchovní ekologií je možné bez velkých investic. Ty do podpůrných programů spojených s covid-19 nemají smysl. Jedná se o gesto ze strachu a na dluh, nikoliv o systémové řešení. Ignorování zkušenosti, že je lepší konec se slzami, než slzy bez konce, vede většinou k novému a hlubšímu zklamání, jednotlivce i národa.

Třetí dárek pro ČLR představuje jinými slovy příležitost srovnat učení Konfucia, Buddhy, koncept psychického měření v SSSR z 20 let minulého století a analýzy provedené v RF v posledních letech Igorem Alekseevičem Gundarovem (1947). Tento doktor medicíny a profesor je členem (a mým kolegou v) Ruské akademii přírodních věd. Jako specialista v oblasti epidemiologie a lékařské statistiky zveřejnil nedávno fakta, která přesvědčivě dokazují, že v RF se narušuje článek 7. první části Ústavy RF. Chci věřit, že prezident Putin si data prověří a dojde ke změně v sociální politice již proto, že vojenské analýzy a hodnocení potenciálu útoku agresora obsahují mj. kategorii žijící populace na km2. Připomínám, že Sibiř tvoří cca 75 % celkového teritoria RF. Žije tam 2,5 člověka na km2. Pro srovnání: v Indii je tomu 170 krát více, v Japonsku 155 krát, v Evropě 66 krát, v ČLR 65 krát a v USA 19 krát více. Přestože v ČLR se jedná o specifickou situaci, lze identifikovat společné jmenovatele: demografii, sociální politiku a vztah mezi mužem a ženou.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Co myslíte, že bude nyní s Ukrajinou?

Trump přeci dávno deklaroval, že pomoc Ukrajině omezí. Myslíte, že má Ukrajina bez USA šanci Putinovi vzdorovat? Že EU dokáže pomoc ze strany USA nahradit? Podle mě je toto začátek konce Ukrajiny-bohužel. PS: Myslíte, že se Trupmovi podaří konflikt ukončit, čímž se před volbami chvástal? A proč se o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: Dvanáct chromých pomocníčků

13:57 Zbyněk Fiala: Dvanáct chromých pomocníčků

Dostupnost bydlení byla dalším tématem myšlenkové smrště Národní ekonomické rady vlády.