Jan Čermák: Američtí republikáni před volbami uvažují o návratu ke zlatému standardu

24.08.2012 15:23 | Zprávy

Majitelé zlata a ti, co uvažují o jeho nákupu, by měli zbystřit svoji pozornost. Jak píší dnešní Financial Times úvahy o návratu k tzv. zlatému standardu se po třiceti letech vrací do hlavního proudu americké politiky.

Jan Čermák: Američtí republikáni před volbami uvažují o návratu ke zlatému standardu
Foto: archiv
Popisek: Zlaté cihly, ilustrace

Pracovní skupina připravující předvolební program republikánské strany pro listopadové volby v USA totiž doporučuje zřídit na vládní úrovni komisi, která by se zabývala možným návratem ke zlatému standardu - jinak řečeno k pevné vazbě dolaru na zlato.

V současné České republice asi nenajdeme pamětníky zlatého standardu, který byl fakticky zrušen před druhou světovou válkou. Připomeňme si proto, že šlo o měnový systém, kdy centrální banka mohla emitovat bankovky jen v návaznosti na objem svých zlatých rezerv, tak, aby byla v každém okamžiku schopna za obdržené bankovky vyplatit příslušný objem zlata v daném kurzu. Po druhé světové válce byl ve vyspělých zemích vystavěn podobný systém, kdy emise peněz v návaznosti na zlato byla svěřena americké centrální bance, což ji nutilo udržovat pevný kurz dolaru vůči ceně zlata. Ostatní měny byly přitom pevně svázané s dolarem a tudíž i nepřímo s cenou zlata, přičemž centrální banky mohly emitovat vlastní měnu jen v souladu s tím kolik držely dolarových (devizových) rezerv. Tento systém na počátku 70. let zkolaboval vinou neustále rozšiřujících se nerovnováh (platebních) obchodních bilancí, kdy v čele zemí s obrovskými přebytky stálo (stejně jako dnes) Německo a na druhé straně byly zadlužující se Spojené státy financující válku ve Vietnamu.

Nápad republikánů vrátit se ke zlatému standardu není ani nový a ani nijak originální. Je však třeba si nahlas říci, co by v praxi znamenal. Tak za prvé by byl konec s benevolentním navyšováním bilance centrální banky skrze nákupy aktiv (a tedy dluhopisů). Jednání Fedu by se tak dostalo pod kontrolu, avšak jen za cenu daleko větší volatility cen aktiv, kterou právě současná politika významně krotí. Větší volatilita cen aktiv by se následně promítla i do větší cykličnosti americké ekonomiky. Je přitom otázkou zda republikáni a jejich voliči o něco takového v dnešní době opravdu stojí.

Jan Čermák
Analytik ČSOB

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Názory, ParlamentniListy.cz

Ing. Lumír Aschenbrenner byl položen dotaz

Green Deal

Je nějaká šance, že to zelené šílenství skončí? Vždyť pokud budeme jediný, kdo mu podlehne, tak planetu to nezachrání a nás to žene jen do zkázy. Nebo myslíte, že nám lidem přinese něco dobrého? Co? Už takhle je naše ekonomika dost nekonkurence schopná – to je jen samé omezení, nařízení a byrokracie...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Štěpán Čábelka: Toxická feminita. 40 % žen je agresivnějších než průměrný muž

20:22 Štěpán Čábelka: Toxická feminita. 40 % žen je agresivnějších než průměrný muž

„Nemyslím si, že nám jako společnosti příliš prospívá jednostranné vykreslování mužů jako příčin vše…