Jan Čermák: Do pětice všeho špatného aneb další je Kypr

26.06.2012 10:37 | Zprávy

Tak tedy i Kypr. Tato bývalá britská kolonie ve Středozemním moři, která byla rozdělena válkou mezi Turky a Řeky, teprve relativně nedávno vstoupila do eurozóny. Včera se ovšem stala již pátou zemí měnové unie, která byla nucena požádat o finanční pomoc ze záchranných fondů.

Jan Čermák: Do pětice všeho špatného aneb další je Kypr
Foto: Hans Štembera
Popisek: Měna Euro

Příběh kyperské ekonomiky posledních dvou let je přitom klasickou ukázkou toho, co může malé ekonomice uvnitř měnové unie způsobit negativní nabídkový šok v kombinaci s finanční nákazou. Tím nabídkovým šokem máme na mysli kolaps jednoho z hlavních energetických zdrojů, který způsobil dramatický úbytek výroby elektrické energie na kyperském ostrově. Finanční nákaza se pak na Kypr šířila z Řecka, když se bankovní sektor tohoto malého ostrovního státu výrazně angažoval v řecké ekonomice. Kyperské banky tak, kromě toho, že se již spálily na restrukturalizaci vládního dluhu, drží 22 mld. euro privátního řeckého dluhu. Není tedy velkým překvapením, že kyperské banky na tom dnes nejsou nejlépe a potřebují velké sumy dodatečného kapitálu. Ten by teoreticky mohl doplnit stát, ale ten na to nemá.
 
Ačkoliv kauza finančního kolapsu Kypru má poněkud jiné charakteristiky než vykazovaly ekonomiky zemí pod zkratkou PIGS (kde se nerovnováhy budovaly déle než desetiletí), pak na druhou stranu stále ukazuje na klíčovou slabinu měnové unie. A tou je absence fiskální unie. Pokud ta by existovala, pak by záchrana takových “mikroekonomik” jako je ta kyperská nebyl žádný problém. Takto museli kyperští Řekové prosit o (finanční) pomoc nejprve ruského medvěda a poté i bývalého anglického kolonizátora až nakonec stejně potupně skončili s prosíkem v Bruselu. Kde však logicky měli začít...

Jan Čermák
Analytik ČSOB

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Názory, ParlamentniListy.cz

Mgr. Ondřej Kolář byl položen dotaz

Jak přesně si to vyvlastnění představujete?

A byť je to mířeno proti Rusům, není paradox, že přesně tohle dělali oni? Fakt myslíte, že je to demokratický nástroj?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vlastimil Podracký: Proč západní civilizace upadá?

15:16 Vlastimil Podracký: Proč západní civilizace upadá?

O úpadku západní civilizace snad dnes nikdo nepochybuje a nemusím jej dokazovat. Soustřeďme se na př…